Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Za 20 let přišel Sokolov o 3000 obyvatel. Odcházet z našeho města učíme již naši mládež.

Za 20 let přišel Sokolov o 3000 obyvatel. Odcházet z našeho města učíme již naši mládež.

16. 9. 2022

Když jsem ještě navštěvoval základní školu, učili jsme se, že naše město má 25 000 obyvatel. Nyní, dle nejnovějšího sčítání, má Sokolov 22097 obyvatel. V dalších statistikách jasně vidíme, že stoupá věkový průměr města a já se ptám, jak tohle bude pokračovat?

Petr Fiala, člen sportovní komise města Sokolov a kandidát do zastupitelstva města

Petr Fiala, člen sportovní komise města Sokolov a kandidát do zastupitelstva města

Nejsem určitě specialista na demografii, případně jinou vědu zabývající se skladbou obyvatel, proto jsem se nad tím zkusil zamyslet jinak. Určitě se shodneme, že k mládí patří pohyb a s tím souvisí i sport. Sokolov má přes 2000 dětí, kteří sportují v městských klubech a další děti jistě dojíždí do jiných měst v našem kraji za sportem. Jsme okresní město, které by mělo nabízet služby, v tomto případě sporty, které si ostatní města vzhledem k počtu obyvatel, skladbě atd. nemohou dovolit. To je jeden z mnoha nenaplněných potenciálů, které naše město nabízí.

Naše mládež musí v přeplněných tělocvičnách na ZŠ sportovat ve večerních hodinách, případně dojíždět na tréninky do jiných měst. Nejsmutnější je, že musí jezdit hrát domácí zápasy do jiných hal v kraji, protože v našem městě to nejde. Nemáme halu, která splňuje oficiální parametry na většinu moderních sportů (florbal, házená, volejbal,…). Učíme tak mladé, že pokud chtějí dělat sport, který jim město nabízí, musí za ním cestovat někam jinam. Jak to tedy dopadne po vysoké škole, když by člověk rád zůstal aktivní, ale město jim tu možnost nenabízí.

Město má i skvělé možnosti na vybudování dalších netradičních sportů (pumptrack, softball, discgolf,…), které by pomohly s přílivem obyvatelstva, ale co hlavně, s udržením toho stávajícího. Rozhodně neříkám, že je to jediný problém, proč tu mladí nezůstávají. Ať už je to nedostatečná nabídka lékařů, bydlení nebo práce. U těchto problému je to ovšem na „delší lokte“. Problém, který popisuji já, by se dal řešit okamžitě, s rychlou návratností. Národní sportovní agentura vypisuje několik dotačních titulů právě na stavbu nových míčových sportovních hal a dalších ploch. Naše město tyto tituly využívá pro udržování stávajících fotbalových ploch a jiné.

Jako občanovi a členovi sportovní komise se mi povedlo rozhýbat diskusi ohledně městské sportovní haly otevřeným dopisem všem zastupitelům. Jsem rád, že se vytvořil projekt, který ovšem leží v šuplíku a čeká, co se s ním stane. Pokud by se nám podařilo uspět v letošních komunálních volbách, byla by stavba městské sportovní haly jedna z priorit!

Dále se tímto dopisem rozhýbala diskuse ohledně podávání žádosti v programu pro poskytování dotací pro spolky. Ve srovnání s ostatními organizacemi, u kterých lze žádat dotace pro sport, má Sokolov složitější proces přidělení dotací. V dnešním 21. století si již umím představit podávání žádostí online a bez zbytečných kopií. Kritéria pro přidělení dotací jsou nejednoznačná a dá se říct dosti subjektivní. Tyto a další změny by byly dalším tématem pro změnu.

Sokolov býval v dřívějších dobách top týmem v mnoha sportech (fotbal, basketbal, …). Je potřeba začít podporovat opět mládež, a především podmínky pro mládež, abychom mohli Sokolov vrátit zpět na výsluní i v mužských kategoriích.

Sokolov má velký potenciál a možnosti na rozšíření sportovních ploch, vylepšení ploch stávajících a otevřít tak možnosti k návratu mladých lidí do našeho města. Chce to je uchopit za správný konec a vytvořit srozumitelný koncept postupného rozvoje sportovišť a sportu obecně.

Petr Fiala, člen sportovní komise města Sokolov a kandidát do zastupitelstva města

Autor: Jiří Duchek, Petr Fiala