Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Vzdělávání - klíč k budoucnosti

Vzdělávání - klíč k budoucnosti

31. 7. 2017

Kvalita vzdělávání určuje, jak dobře se budeme mít v budoucnu, a jak bude vypadat země, ve které budou žít naše děti. Český systém má mnoho rezerv, a je více než dobře, že náš kraj dlouhodobě podporuje studenty stipendii. Program by si zasloužil rozšířit co nejvíce, aby lidem investice do vzdělání dávala smysl. Více v článku Petra Kozohorského z portálu idnes.cz

Vzdělávání - klíč k budoucnosti

Vzdělávání - klíč k budoucnosti

Až sedm tisíc korun mohou na prospěchovém a motivačním stipendiu získat od Karlovarského kraje studenti vybraných oborů středních škol v regionu. Jenom za druhé pololetí uplynulého školního roku mezi středoškoláky kraj vyplatí 1 593 500 korun. O tuto částku se podělí 921 studentů.

Zdroj: http://vary.idnes.cz/karlovarsky-kraj-skolstvi-stipendia-bradac-fe9-/vary-zpravy.aspx?c=A170729_2341840_vary-zpravy_prz

„Tuto částku schválila rada kraje s tím, že 1 330 500 korun půjde na motivační stipendia a 263 tisíc na ta prospěchová,“ uvedl radní pro oblast školství Jaroslav Bradáč.

Kraj chce těmito penězipřesvědčit mladé, aby se vzdělávali v oborech, které jsou z hlediska budoucího uplatnění perspektivní a žádané. Je jich celkem dvaadvacet. Nechybí mezi nimi zdravotnický asistent, pekař, řezník - uzenář, ale také zedník, truhlář či obráběč kovů.

Stipendia

Motivační stipendia 
(za pololetí): 
1. ročník 1 500 korun,
2. ročník 2 500 korun, 
3. a 4. ročník 2 500 korun
Prospěchová stipendia 
(za pololetí): 1 000 korun

„Hospodářská komora byla dokonce jedním z iniciátorů motivačních stipendií a pomáhala vybrat obory, kterých by se týkala,“ řekl šéf krajské hospodářské komory Stanislav Kříž.

Nicméně si neodpustil ani kritiku. „Od počátku jsme volali po přímém propojení škol, žáků a zaměstnavatelů. A to se bohužel zatím nestalo. Kraj by měl mít jistotu, že středoškolák po dokončení studiazůstane. Tu by měl ve chvíli, kdy by byl student přímo propojený s budoucím zaměstnavatelem. Teprve potom by měl vyplácet motivační stipendia,“ naznačil Kříž.

Aplikovaná chemie, technologie silikátů, pekař, řezník – uzenář, nástrojař, strojní mechanik (zámečník), sklář – výrobce a zušlechťovatel skla, výrobce a dekoratér keramiky, truhlář, dřevařská výroba, stavebnictví, malíř a lakýrník, klempíř, tesař, zedník, lesní mechanizátor, strojírenství, elektrotechnika, zdravotní asistent, uměleckořemeslná stavba hudebních nástrojů, obráběč kovů, technické lyceum

Zatímco středoškoláky chce kraj motivovat k tomu, aby si vybrali smysluplný obor, vysokoškoláky, pro které je rovněž určený stipendijní projekt, chce penězi přesvědčit, aby se po absolutoriu vrátili zpět do rodného regionu.

„Výplata je ovšem podmíněna závazkem, aby po úspěšném dokončení studia pracovali nebo podnikali v regionu právě tolik let, kolik pobírali stipendium,“ uvedla Jana Pavlíková, mluvčí krajského úřadu.

Vysokoškolák, který se zaváže k návratu na západ Čech, může získat až 24 tisíc korun ročně. „V akademickém roce 2015 – 2016 takto kraj mezi studenty rozdělil téměř 1,7 milionu korun,“ doplnila Pavlíková.

Zdroj: http://vary.idnes.cz/karlovarsky-kraj-skolstvi-stipendia-bradac-fe9-/vary-zpravy.aspx?c=A170729_2341840_vary-zpravy_prz

Autor: Erich Kříž