Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Vstup do EU otevřel cestu k dotacím. Jak nám posloužily?

Vstup do EU otevřel cestu k dotacím. Jak nám posloužily?

6. 5. 2014

Otevření cesty k dotacím a miliardám z Bruselu na stavbu silnic, sportovišť či škol. To byl jeden z plusů vstupu České republiky do Evropské unie. Většina měst a obcí si takříkajíc na evropské peníze sáhla, byť příprava žádostí dala starostům mnohdy pořádně zabrat.
Vstup do EU otevřel cestu k dotacím. Jak nám posloužily?

Vstup do EU otevřel cestu k dotacím. Jak nám posloužily?

Jak a kde unijní peníze využili, ptal se Deník některých starostů z Karlovarského kraje.

Za nejvýznamnější akci dotovanou Evropskou unií, která výrazně zkvalitnila život obyvatel města, považuje primátor Karlových Varů Petr Kulhánek revitalizaci veřejných prostranství a domů v městské části Stará Role. Tato akce si už vyžádala kolem 140 milionů korun. „Dalšími akcemi, i když nebyly finančně tak náročné, bylo vybudování rekreačního areálu Meandr Ohře v Tuhnicích a jeho propojení cyklostezkou s dalším areálem určeným pro rekreaci a oddych, s Rolavou," uvedl Kulhánek. Veřejnosti pak podle něho slouží i nové Bazénové centrum u KV Areny za více než 200 milionů korun.

V Sokolově toho za unijní peníze vybudovali za posledních deset let hrozně moc. Přesně tak to vystihl místostarosta Karel Jakobec. „První mě napadají všechny projekty na zateplení budov. Tam to bylo hodně přes sto milionů korun," říká Jakobec. Jedná se například o panelové domy ve vlastnictví města, domy s pečovatelskou službou či základní a mateřské školy. Prakticky všechny městské objekty jsou zateplené.

Zimní stadion prošel rekonstrukcí za pomoci evropských 120 milionů. Výhodou je, že nová konstrukce se nemusí natírat a má neomezenou životnost. Co je asi nejdůležitější, dřevěné vazníky mají lepší požární odolnost než kov.

Další evropská dotace, 70 milionů korun, směřovala na intenzifikaci a celkovou obnovu městské čističky odpadních vod. Ta by díky této investici měla splňovat přísné evropské normy pro vodu vypouštěnou do řeky. Pokud by město opravu čističky odkládalo, mohlo by platit pokuty za nedodržení limitů.

„Z posledních projektů lze zmínit rekonstrukci městských sportovišť za zhruba 90 milionů," pokračuje Jakobec. Například sportovní areál TJ Baník bude díky dotacím z Unie opět jedničkou v našem kraji.

Město získáním dotace zabilo dvě mouchy jednou ranou. Poskytne sportovcům i místním lidem podmínky, které mohou ostatní města závidět. Zároveň vyřešilo problém s chátrajícím zařízením, které by stejně Sokolov musel opravit, ale ze svého.

Čilé bylo v získávání dotací město Cheb. Rekonstrukce pěší zóny, Krajinka, levý břeh Ohře, cyklostezky, dopravní terminál a řada dalších investic, to vše provedlo město díky penězům z Evropské unie. A právě revitalizace levého břehu Ohře byla posledním velkým projektem. Kvůli potížím v ROP Severozápad se o něm vedly velké diskuze. Z 27 přítomných zastupitelů mu v druhé polovině roku 2012 dalo zelenou 22 chebských zastupitelů.

„Podle mých informací nehlasovalo zbylých pět zastupitelů proti kvůli případnému riziku, že by město muselo uhradit celou částku ze svého rozpočtu. Důvodem nebyla kvalita projektu," sdělil chebský starosta Pavel Vanoušek. Nakonec získalo město z ROP Severozápad 114,5 milionu korun.

Osm milionů korun získaly před čtyřmi lety z programu Česko Sasko Cíl 3 Luby. Ty za finance rekonstruovaly tamní náměstí 5. května. „Šlo o přeshraniční projekt, stavělo se tedy 'zrcadlově' i na německé straně," vysvětlil lubský starosta Karel Kubeš. Za hranicemi se upravovala náves ve Wernitzgrünu.

Na evropské peníze si ale sáhly také menší obce. Například Tři Sekery s asi 800 obyvateli díky nim opravily v roce 2010 tamní kostel Čtrnácti svatých pomocníků v nouzi. „Opravit se musely vnitřní i vnější omítky, výměnu potřebovaly i části kamenných podlah," popisovala tehdy starostka Dagmar Strnadová. Nová byla i výmalba, přibylo osvětlení, vyměnila se vitrážová okna.

„Také jsme museli zrekonstruovat dveře či nainstalovat zabezpečovací zařízení," podotkla starostka. Kostel byl nově také odizolovaný. Celá rekonstrukce přišla na téměř devět milionů korun, přičemž obec zaplatila necelé dva miliony korun.

Finance z ROP Severozápad získala před třemi lety také obec Lipová, která má ještě asi o sto občanů méně než Tři Sekery. Přes 14 milionů korun tehdy použila na revitalizaci a regeneraci centra obce, které hyzdilo léta nedostavěné kulturní centrum.

Obci se tehdy povedlo získat podobnou částku také z Operačního programu Životní prostředí. Díky tomu mohla být vybudovaná nová kotelna, která vytápí místní základní a mateřskou školu, obecní úřad, společenský dům a dva rodinné domy v majetku obce.

„Pro obec velikosti Lipové je získání finančních prostředků z dotací ve výši přesahující 29 milionů opravdu velký úspěch," uvedl starosta Petr Klír. V té době Lipová hospodařila s ročním rozpočtem přibližně šest milionů korun, momentálně je to o dva miliony více. Podle starosty za úspěch může dobrá připravenost projektů. „Taková příprava není nic jednoduchého, časově to zabere nejméně jeden rok," řekl starosta.

Mezi nejúspěšnější města v čerpání dotací patřil v uplynulých deseti letech Ostrov. Díky dotacím tady opravili mimo jiné historickou část města, klášterní areál. „V podstatě se dá říci, že jsme uspěli téměř se všemi žádostmi o dotace, které jsme podali," uvedl zastupitel města Jan Bureš, který působil jako starosta v letech 2002 až 2010. „Nejvýznamnější z akcí byl projekt Historický Ostrov za téměř 230 milionů korun. Obnovou prošel kromě kláštera i zámecký park, vzniklo ekocentrum, po rekonstrukci je Palác princů," podotkl Bureš.

Život v Chodově jednoznačně pozvedla výstavba moderní sportovní haly. Největší investice za posledních dvacet let se vyšplhala do výše téměř devadesáti milionů korun. „Sportovní hala je téměř dvakrát větší než ta, která stála původně na jejím místě. Školám i městu jako takovému se otevřely nové možnosti. Hrací plochu lze navíc rozdělit na tři samostatná hřiště, což umožňuje provozovat zde více aktivit najednou, aniž by si navzájem vadily," vyzdvihl hlavní přednosti sportoviště starosta Chodova Josef Hora. Letos navíc díky další vlně evropských dotací může rozvoj sportovního areálu pokračovat a u venkovních sportovišť vznikne zbrusu nové zázemí jak pro sportovce a jejich týmy, tak pro diváky. „Pro fotbalisty ze Spartaku Chodov je to rozhodně důvod k radosti. Staré zázemí už bylo na hranici použitelnosti," radoval se za chodovský fotbalový tým Petr Karbulka. Kompletace ambiciózního projektu vyjde na dalších zhruba 62 milionů korun.

Radnici v Novém Sedle se z evropských fondů daří čerpat opakovaně. Jen v loňském roce ve městě vznikl nový moderní sběrný dvůr, podařilo se také zakoupit nákladný stroj na úklid komunikací. Mateřská škola prošla zateplením a získala novou, pestrobarevnou fasádu. Další velký projekt přitom místní obyvatele ještě čeká.

Rozsáhlá rekonstrukce v přilehlých Loučkách jim sice na nějakou dobu zkomplikuje život, vyřeší ale hned několik problémů. „Opravou projde ulice Karlovarská až k Jalovému Dvoru.

Největším problémem bylo praskající zdivo domů v okolí namáhané silnice. V Loučkám ale lidem do domů také zatékalo, místy chyběly chodníky i veřejné osvětlení, rekonstrukce čeká i dětské hřiště," uvedl starosta Martin Loukota. Investice dosáhne třiceti milionů.

Zdroj: denik.cz