Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Volební program rok poté a přehled vizí

Volební program rok poté a přehled vizí

27. 6. 2023

Je to přesně rok, co jsme ukončili přípravu obsahu volebního programu pro komunální volby v Sokolově. Následovala už „jen“ práce na grafice materiálů a PR a rozvržení, co kam a v jaké kombinaci půjde. Program vznikal plynule několik měsíců, s důrazem na věci z našeho pohledu potřebné, a s upřednostněním témat, která bychom chtěli realizovat a dokázali je personálně a odborně zajistit. Ven šel pak program ve stručné formě tak, aby nebyl únavný, ale naopak aby se četl s lehkostí.

Petr Krása, zastupitel Sokolova

Petr Krása, zastupitel Sokolova

Zmíněný program považuji za obsahově kvalitní, a to i proto, že se i po roce můžu k němu obrátit a čerpat z něj.  A za poslední půlrok mám pocit, že k jeho vizím přihlíží i ostatní včetně současného vedení města. Setkávám se totiž stále více s malými i většími připravovanými i již realizovanými projekty, které po drobné modifikaci vypadají jakoby vypadly právě z našeho programu.

Především je nutno říci, a je to velmi dobře, že se realizují. Lze také namítnout něco o potřebnosti těchto projektů, jsou evidentně potřebné a logické, zlepšují prostředí Sokolova a posouvají ho o kousek dál. Měly by tak být cílem nejen STANu, ale i dalších politických subjektů. Často jdou také v linii s podporou krajské politiky či se realizují v sousedních městech a okolnosti tak trochu nutí vedení města nezaostávat. A opět, toto je dobře. Proč však ve volebních vábničkách nebyla o těchto úmyslech téměř zmínka a naopak převládala témata přesahující komunální politiku a s cílením spíše na obavy voličů z obecné budoucnosti. A případné následné přiznání k inspiraci se tady rozhodně nedělá.

Záměrně neuvádím konkrétní příklady, jde spíše o princip. Jako zastupitel mohu být rád, že se věci dějí a pro mě jakoby bez práce. Pozorný Sokolovák by si to případně dokázal odhalit sám, stejně tak i ostatní, ale opakuji, není to vůbec podstatné.

Teď se ale nabízí otázka, zda to nevidím kriticky či ukřivděně a jestli to není celé jinak. Možná je to jen shoda náhod, možná to měly vládnoucí subjekty dávno vymyšlené a připravené, jen se o tom nikdy nezmínily. A to i přesto, že u jiných aktivit to často slyšíme dávno dopředu.

A tímto jsem se dostal k druhé části své myšlenky. Myšlenky a představy o tom, jak by proti zmíněným pochybám posloužil jednoduchý přehled vizí, cílů a slibů a jejich průběžné plnění. A klidně i neplnění z objektivních důvodů. Uvítali by to především občané města. Záměrně nemluvím o voličích, protože těm se krátce slibuje a občané v tom pak několik let žijí. Myslím tím, přehled ročních i dlouhodobých cílů, přehled záměrů a projektů a v jakém stádiu se právě nacházejí. Co se kde bude stavět, o čem se uvažuje, co se kde bude opravovat a kdy, kde se bude rozvíjet obchod a jak dlouho bude trvat rekonstrukce té či oné části města.  Představuji si to ještě jako zajímavé grafické ztvárnění. Občan města by tam věděl, čeho se dočká, na co se může těšit, či jestli má smysl se do města stěhovat a naopak. Podnikatel zase jak se bude měnit prostředí a kam má investovat své aktivity.  

Lze namítnout, že vše je někde uloženo, napsáno, ke stažení. Ale občane vyznej se v tom, o aktuálnosti ani nemluvě. Pár povedených přehledů aktivit jiných měst jsem viděl, obdivoval jsem je a celé mi to přišlo jako velmi přívětivé ke všem zajímajícím se uživatelům města. Dnes je běžné aktivní grafické ztvárnění rozpočtu obce, tak proč ne i toto.

Petr Krása, zastupitel Sokolova

Autor: Jiří Duchek, Petr Krása