Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Volby jsme zvládli, leč Senát zbabrali a naše kořeny odumírají

Volby jsme zvládli, leč Senát zbabrali a naše kořeny odumírají

27. 10. 2022

Podzimní komunální a senátní volby jsou za námi. V našem kraji skončily neslavně. Ale nikoli proto, že bychom se nesnažili, naopak, řada měst nám udělala radost. Ukázalo se, že máme značnou odolnost a schopnost generovat nové lídry a oslovovat voliče i ve větších sídlech. A to vše pod velkým tlakem celostátních kauz. Bohužel ve velkých sídlech nakonec vyhrál populismus, v malých sídlech jsme vyklidili dřívější pozice, to vše umocněné nízkou volební účastí.

Erich Kříž, 2. místopředseda KV STAN

Erich Kříž, 2. místopředseda KV STAN

Samozřejmě největším průšvihem skončily senátní volby, a to nejen proto, že jsme se sami připravili nejen o takřka jisté místo senátora, ale rovněž i o celostátní příjem za mandát a z toho o nezanedbatelné peníze pro náš krajský rozpočet.  Ono by bývalo totiž i stačilo, kdyby VOK, SPOLU či Piráty bývala přešla chuť na stavění vlastního kandidáta. A to ve vší úctě k osobám kandidátů. Každý víme, kde jsme mohli zapracovat lépe, rozhodnout se jinak, zkusit lépe přesvědčovat. Ale není užitečné se v minulostí zabývat příliš. Budiž nám toto mementem pro další léta v kraji, budiž toto mementem pro celostátní STAN a budiž toto i mementem pro naše politické kolegy z blízkých partají. Za dva roky nás čeká obhajoba Miroslava Balatky na Sokolovsku a Mariánskolázeňsku. Pevně věřím, že obhajoba úspěšná, ostatně při vědomí výše zmíněného už politická jednání začala.

Komunální volby nám nabídly další obrázek. Chtělo by se zvolat dokonáno jest: SPD převzalo hlasy komunistů, sociální demokraty si rozdělilo ANO a VOK. Éra ČSSD a KSČM u nás v kraji skončila. Také se nám povedlo solidně samostatně prorazit do větších měst a získat nové politické talenty: Karlovy Vary, Sokolov, Mariánské Lázně, Aš. Veliké díky za nasazení v kampani a za víru zejména v době června, kdy bylo STANu těžko. Cheb nám bohužel ukázal, jak silná dokáže být celostátní lžikampaň ve větších městech. Speciálně v našem strukturálně postiženém kraji. Ostatně jsem přesvědčen, že bez nového národního „Marshallova plánu“ pro Karlovarský kraj budou kvalita života, skladba obyvatelstva, a tedy i volební výsledky stále horší a horší. Evropské peníze JTF jsou fajn, ale naše české domácí úkoly za nás nevyřeší.

Ubylo nám kandidátek na menších obcích, tedy tam, kde STAN původně začínal, a kde má své celostátní kořeny. Částečně to bylo způsobené určitým schizmatem a odchodem prvo-druhé zakladatelské generace okolo Jitky Pokorné. Částečně tím, že jsme se ujali celostátního vládnutí, částečně permanentní a dosud neskončenou celostátní štvavou kampaní od podzimu 2021, kterou jsme vlastní nešikovností ještě zesilovali. Částečně tím, že jsme se více soustředili na větší sídla, protože jsme sami sebe přesvědčovali, že zrovna tím se definitivně zakotvíme na politické mapě. Částečně tím, že naši doménu, tu, kde máme velkou přidanou hodnotu, tedy Ministerstvo pro místní rozvoj, ovládají Piráti a je poznat, že jejich šálek čaje to není.

To vše způsobilo, že jsme pro malé obce hůře čitelní a není jaksi důvodu s námi spolupracovat. Velmi nebezpečný trend, který je v našem kraji ještě umocněný tím, že okolo krouží řada více či méně kompetentních regionálních uskupení, kteří obratně využívají našich chyb a politických neúspěchů. Jejich společným jmenovatelem je, že pro samé stromy nevidí, že kácí les, ve kterém všichni žijeme, ničí totiž stranickou politiku jako takovou, ideálů mají jako šafránu a přispívají k rozplizlosti a neuchopitelnosti politické scény. O ANO či SPD samozřejmě ani nemluvě, ale ti obhospodařují jiný segment voličů. Krajské volby jsou přímým soubojem s těmito konkurenty a my musíme využít dva roky, které ještě máme, na pečlivou přípravu a dát konkurenci co nejmenší prostor těžit z našich chyb. Dokud totiž budeme mít své pevné a zdravé kořeny, můžeme po každém požáru znovu a znovu vyrůst.

Našim zvoleným zástupcům přeji mnoho úspěchů a zdaru. Věřím, že posunou značku STAN zase o kus dále. Nám všem pak hodně sil a energie do nadcházejících klání, krajské volby pomalu klepají na dveře. 

Erich Kříž, 2. místopředseda KV STAN

Autor: Jiří Duchek, Erich Kříž