Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Vládo, neber nám další peníze, ozývají se obce a města z Karlovarského kraje

Vládo, neber nám další peníze, ozývají se obce a města z Karlovarského kraje

25. 5. 2020

Za peníze pro svá města a obce se rozhodli bojovat starostky a starostové z Karlovarského kraje. Obávají se totiž, že poslanecká sněmovna v úterý schválí chystanou novelu zákona o kompenzačním bonusu v souvislosti s krizovými opatřeními v původním znění. To by však znamenalo, že samosprávy a regiony přijdou o další miliony. Před tím varuje i senátor Miroslav Balatka, který v minulém týdnu oslovil všechny starostky a starosty ze svého obvodu a vyzval je, aby případně požádali poslance z našeho kraje o podporu senátního pozměňovacího návrhu zákona. 

Vládo, neber nám další peníze, ozývají se obce a města z Karlovarského kraje

Vládo, neber nám další peníze, ozývají se obce a města z Karlovarského kraje

„Senát navrhuje, aby byl kompenzační bonus vyplácen ze státního rozpočtu a nikoli obecních, městských a krajských rozpočtů. Myslíme si totiž, že v opačném případě by se jednalo o velice vážný zásah do samostatnosti a finanční nezávislosti naší samosprávy a regionů,“ zdůraznil senátor Miroslav Balatka.

Na jeho výzvu, kterou formou dopisu rozeslal do 48 měst a obcí, přišla okamžitě řada odpovědí. „Děkujeme, že za nás malé obce bojujete, moc si toho vážíme,“ reagovala například starostka Dolního Rychnova Anna Klímová.

Další odezvy přišly z Mariánských Lázní, Citic, Královského Poříčí, Šabiny, Bukovan, Libavského Údolí nebo ze Stříbrné. Například starosta Citic Václav Mach napsal přímo poslancům z Karlovarského kraje, že schválením zákona o kompenzačním bonusu by jeho obec přišla o dalších 623 tisíc korun. „V našem rozpočtu se jedná o významné částky. Jako zastupitelé jednáme v zájmu občanů a v souladu s výzvou vlády a máme rozpracované investiční záměry. Tyto však budeme muset opustit ke škodě občanů a místní ekonomiky. Tím znovu poškodíme i menší firmy realizující mnoho našich zakázek,“ uvedl v dopise starosta Mach.     

Podle vládního návrhu mají být na každých 1000 obyvatel všechny obecní a městské rozpočty sníženy o zhruba 1,1milion korun. Například pro město Sokolov by to znamenalo další ztrátu ve výši 18,8 milionu korun. Kromě toho už dnes radnice vědí, že v důsledku epidemie se očekává pokles příjmů do sdílených daní o 20 %.

Tento problém se samozřejmě netýká jenom Karlovarského kraje, ale celé ČR. A jestli vás zajímá, o kolik peněz by měla přijít vaše obec nebo město, kde žijete, zde je "kalkulačka": https://www.smscr.cz/kalkulacka/rud/

Autor: Jiří Duchek, Miroslav Balatka