Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Vláda chce připravit města a kraje o peníze. Senát říká jasné Ne!

Vláda chce připravit města a kraje o peníze. Senát říká jasné Ne!

21. 5. 2020

O další miliony by mohly přijít města, obce a také kraje, pokud poslanci přehlasují Senát a schválí chystanou novelu zákona o kompenzačním bonusu v souvislosti s krizovými opatřeními v původním znění. Před tím varuje senátor Miroslav Balatka a zdůrazňuje, že podle vládního návrhu mají být na každých 1000 obyvatel všechny obecní a městské rozpočty sníženy o zhruba 1,1milion korun. Například pro město Sokolov by to znamenalo další ztrátu ve výši 18,8 milionu korun.

Ing. Miroslav Balatka - senátor obvodu č.2 Sokolov

Ing. Miroslav Balatka - senátor obvodu č.2 Sokolov

„Jedná se o velmi vážný zásah do samostatnosti a finanční nezávislosti naší samosprávy a regionů. V pondělí jsem proto rozeslal dopis všem starostkám a starostům svého obvodu, aby případně požádali poslance z našeho kraje o podporu senátního pozměňovacího návrhu zákona, který jsme ze Senátu vrátili sněmovně,“ uvedl senátor Miroslav Balatka s tím, že novelu by poslanecká sněmovna měla znovu projednávat v úterý 26. května 2020. 

Právě pozměňovací návrh Senátu zajišťuje, aby byl kompenzační bonus vyplácen ze státního rozpočtu a nikoli obecních, městských a krajských rozpočtů. „S vyplácením peněz potřebným Senát naprosto souhlasí, ale máme jiný názor na to, komu prostředky na jeho vyplacení stát vezme. Jak se říká, stát vám nemůže dát nic, co by vám před tím nevzal. Nebo někomu jinému. A naše vláda, jako obvykle chce i teď tak trochu rozdávat z cizího. S tím prostě nemůžu souhlasit,“ doplnil senátor.

Podle propočtu by například město Kraslice přišlo o 5,6 milionu a Mariánské Lázně o 10,5 milionu. Pro rozpočet Karlovarského kraje by to znamenalo mínus 120 milionů. „Tento výpadek se pak bude sčítat s dalšími ztrátami, jimž budou obecní a krajské rozpočty kvůli koronavirové krizi čelit. Osobně bych velice nerad přihlížel tomu, jak náš region přijde o peníze, které nezbytně potřebuje. Na nastartování lokální ekonomiky, pro znovuoživení cestovního ruchu a lázeňství, a pro řešení problémů v souvislosti s útlumem těžby hnědého uhlí na Sokolovsku,“ zdůraznil senátor Balatka.

Tento problém se samozřejmě netýká jenom Karlovarského kraje, ale celé ČR. A jestli vás zajímá, o kolik peněz by měla přijít vaše obec nebo město, kde žijete, zde je "kalkulačka": https://www.smscr.cz/kalkulacka/rud/

Autor: Jiří Duchek, Miroslav Balatka