Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj V Kadani se sešli k jednání radní Karlovarského a Ústeckého kraje spolu s vládou

V Kadani se sešli k jednání radní Karlovarského a Ústeckého kraje spolu s vládou

21. 9. 2023

Karlovy Vary (21. 9. 2023) Členové Rady Karlovarského kraje jednali s kolegy z Ústeckého kraje a zástupci Vlády České republiky v Kadani. Projednána byla společná témata, která přesahují hranice jednotlivých krajů, ale velký důraz byl kladen zejména na konkrétní oblasti v každém z regionů.

Petr Kulhánek (STAN) - hejtman Karlovarského kraje

Petr Kulhánek (STAN) - hejtman Karlovarského kraje

„Na jednání jsme přijeli s obsáhlou agendou, ale prioritní byl apel na vládu, aby naplnila své proklamace a skutečně pomohla našemu strukturálně postiženému regionu. Žádáme, aby se vláda zamyslela nad specifickým nástrojem a pomohla Karlovarskému kraji se posunout na standartní úroveň v republice, a to i v rámci konkurenceschopnosti v porovnání s ostatními kraji. Dosud se nám nedostalo takové míry podpory a pomoci, kterou jsme očekávali,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.


Prioritními oblastmi pro jednání radních Karlovarského kraje s vládou pak byla oblast dopravy. Premiér Petr Fiala přislíbil podporu v podobě opakovaných jednání s německou stranou, která by vedla k napojení dálnice D6 na německou dálniční síť. Německo totiž stále nepočítá s napojením 12 kilometrového úseku v blízkosti hranic, který je ale velmi zásadní spojnicí právě s Karlovarským krajem. Snahou krajské vlády je napojení dálnice D6, aby se stala plnohodnotnou evropskou komunikací.


„Dalším tématem byla modernizace karlovarského letiště, jež nutně potřebuje rozšířit a prodloužit svou ranvej tak, aby splňovalo parametry světových leteckých společností a mohlo sloužit svému civilnímu provozu. Právě tento krok vnímáme jako velmi zásadní, a to s ohledem na dopady do lokální ekonomiky kraje,“ doplnil hejtman Petr Kulhánek.


Projednávaným bodem bylo také zdravotnictví, kdy ministr Vlastimil Válek popsal konkrétní jednotlivé kroky pro vznik komplexního onkologického centra v Karlovarském kraji. Prvními kroky je podpora pořízení přístrojového vybavení onkologických pracovišť z Národního plánu obnovy a pokračuje dalšími procedurálními postupy.


„Ve třetí prioritní oblasti, kterou je vzdělávání, byla připomenuta velmi intenzivní kooperace s ministrem školství Mikulášem Bekem, s nímž úzce spolupracujeme na otevírání vysokoškolských univerzitních oborů tak, aby v akademickém roce 2024/2025 byly otevřeny první dva obory a následně i polytechnika ať už s technickými nebo humanitními obory o rok později. I k tomuto máme konkrétní scénář, který naplňujeme jednotlivými postupnými kroky,“ uzavřel hejtman.