Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Vesnicí roku je v kraji Hájek u Ostrova

Vesnicí roku je v kraji Hájek u Ostrova

3. 8. 2013

Zlatá stuha zdobí od úterý vlajku Hájku u Ostrova, který se může pochlubit titulem Vesnice roku Karlovarského kraje 2013. V tradiční anketě, kterou kraj pořádá dvanáct let, zvítězil Hájek mezi dalšími devatenácti obcemi.
Vesnicí roku je v kraji Hájek u Ostrova

Vesnicí roku je v kraji Hájek u Ostrova

Hájek ležící nedaleko Ostrova tak postupuje do celostátního kola soutěže, v níž doposud vesnice z Karlovarského kraje nezabodovaly.

"Jsem zvědav, kdy v celostátní soutěži zvítězí nějaká naše obec. Zdůrazňuji to na různých setkáních s představiteli ministerstev a apeluji na ně i teď, aby se na naše krásné obce nezapomnělo," přimlouval se za celostátní vítězství obce hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný.
Porota, v níž zasedli lidé z ministerstva pro místní rozvoj, ministerstva zemědělství, Svazu měst a obcí ČR či Spolku pro obnovu venkova ČR, posuzovala vesnice podle několika kritérií. Je mezi nimi třeba takzvaná občanská vybavenost, tedy přítomnost škol, lékařů a podobně nebo péče o životní prostředí i spolkový život.
"Hájek z našeho pohledu splnil všechna kritéria. Lidé to tu mají všude kousek, takže minusem nebylo, že tu není například obchod," vysvětlil místopředseda hodnotící komise Jan Strachota, který je mimo jiné starostou obce Křižovatka, jež vyhrála titul loni.

Hájek, v němž žije zhruba 570 obyvatel, usiloval o hlavní cenu soutěže od roku 2006, ale do letoška si odnášel jen menší ocenění. "To letošní je poděkováním za dobře odvedenou práci," řekl starosta Hájku Vít Hromádko. Ve funkci je od roku 2002.
Protože je Hromádko starostou neuvolněným, velice mu se správou obce pomáhají kolegové zastupitelé. "Starostu bych nemohl dělat také bez podpory své ženy, která musí už sedm let akceptovat, že je dvojkou v našem vztahu. Jedničkou je Hájek a ještě nějakou dobu asi bude," konstatoval Vít Hromádko.
Obec získá odměnu 160 tisíc korun
Vedení Hájku se podle něj už podařilo dokončit všechny důležité úpravy, jako je kanalizace, plynofikace, hlavní silnice i rekonstrukce náměstí. "Nyní už nás čekají nadstavbové projekty, které se týkají volného času," řekl Vít Hromádko. Hájek kromě Zlaté stuhy získal také 160tisícovou finanční odměnu.
Podle starosty nebude problém najít něco, do čeho obec peníze investuje. Mohla by to být například in-line dráha nebo dokončení jedné z obecních silnic.

Zdroj: idnes.cz

Autor: Jana Plechata