Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Vedení obce si hlasovalo, jak chtělo, upozornila opozice ministerstvo

Vedení obce si hlasovalo, jak chtělo, upozornila opozice ministerstvo

23. 4. 2013

Vedení obce Stanovice na Karlovarsku se zhruba šesti sty obyvateli si vykládá zákony svérázně. Ukázalo se, že si příliš nelámalo hlavu s hlasováním zastupitelů a nelegálně třeba prodávalo pozemky, volilo členy komisí a určovalo výši odměn. Podle opozice to znamená, že usnesení jsou neplatná.
Vedení obce si hlasovalo, jak chtělo, upozornila opozice ministerstvo

Vedení obce si hlasovalo, jak chtělo, upozornila opozice ministerstvo

Celkově devítičlenné zastupitelstvo jaksi zapomínalo, že pro návrh, aby byl platný, musí hlasovat nadpoloviční většina všech zastupitelů - aspoň pět. A že tedy nestačí nadpoloviční většina přítomných členů (například čtyři), jak se občas stávalo.
Na problém upozornili opoziční zastupitelé. Ministerstvo vnitra, které obec zkontrolovalo, jim dalo za pravdu a nařídilo radnici, aby zjednala nápravu. Tedy aby se o neplatných usneseních hlasovalo znovu.
Příklad? V březnu 2012 zvedli jen čtyři zastupitelé ruce při volbě Karin Tischerové do kontrolního výboru. Přesto Tischerová ve výboru je. "Z titulu funkce pro ni vyplývá také odměna. Ročně několik tisíc korun, což se dá chápat jako neoprávněné obohacení," míní opoziční zastupitelka Soňa Riedlová Puškašová.
Stejné to podle ní bylo i v listopadu 2011, kdy obecní poslanci snižovali sami sobě odměny. O tři roky dříve jen čtyřmi hlasy schválili prodej pozemku. V roce 2010 odsouhlasili dokonce jen tři lidé poloviční slevu na pronájem kavárny v budově obecního úřadu pro zastupitelku Dědkovou. No a letos v lednu čtyři ruce stačily k odhlasování ceny za odvoz popelnic.
Chyby jsme napravili, říká starostka
"Bohužel, stane se," reagovala starostka Stanovic Alice Kondelčíková. Tvrdí, že chyby se týkaly jen čtyř usnesení z loňského srpna a že se je už podařilo napravit. "Schválili jsme je znovu sedmi hlasy, vše je v pořádku," dodala.
Podle Riedlové Puškašové se ale zastupitelstvo dopustilo více přehmatů a dosud je nenapravilo. Jejich souhrn před pár dny znovu poslala na ministerstvo vnitra. To na obce dohlíží a chystá se po stížnosti Stanovice opět prověřit.
"Kromě několika dalších zápisů ze zasedání zastupitelstva obce se nejvíce chybně přijatých usnesení objevuje ze dne 8. srpna 2012. Budeme celou záležitost sledovat za období let 2011 a 2012, v případě nakládání s nemovitým majetkem obce i rok 2010," uvedla Marie Kostruhová z odboru dozoru a kontroly ministerstva vnitra v dopisu, který má MF DNES k dispozici.


Podle opoziční zastupitelky si vedení Stanovic dělá, co chce. "To pak vůbec nemusíme dělat volby, když stačí, že cokoliv odsouhlasí jen tři nebo čtyři lidé z devíti. Zajímavé je, že usnesení bývají většinou ve prospěch lidí z koalice," všimla si Riedlová Puškašová.
Poukazuje i na řadu dalších věcí, které považuje za podezřelé. Například na nevýhodný pronájem obecních lesů na dalších deset let soukromé Lesní společnosti Bečov. Jejím jednatelem je stanovický zastupitel Václav Knedlík.
"Nájem 250 tisíc korun za 130 hektarů ročně je směšný. Budu podávat trestní oznámení. Navíc Knedlík hlasoval v zastupitelstvu pro sebe, aniž by oznámil, že je ve střetu zájmů. Kdyby nehlasoval, pronájem pro jeho společnost by neprošel," tvrdí Riedlová.
V lednu uložilo zastupitelstvo starostce Kondelčíkové, aby nechala zpracovat ekonomicko-právní analýzu smlouvy na pronájem. K tomu ale nedošlo a starostka pak rovnou přinesla dokument na další zasedání. "Analýzu jsem sice zadala, ale bohužel není hotová. S tím nic neudělám," pokusila se vysvětlit Kondelčíková.
Podle ní je cena 2 000 korun za hektar lesa ročně velmi dobrá. "Nemám pocit, že by obec přicházela o miliony," soudí. Nedaleké Krásno, jemuž se o porost stará firma Loketské městské lesy, má ale roční zisk z hektaru dvojnásobný.


Zdroj: idnes.cz