Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Vedení Karlovarského kraje a Západočeská univerzita v Plzni budou pokračovat ve spolupráci

Vedení Karlovarského kraje a Západočeská univerzita v Plzni budou pokračovat ve spolupráci

14. 1. 2021

Otevření nových oborů pro vysokoškoláky v Karlovarském kraji a rozšíření studia pro pedagogy, kteří si potřebují doplnit vzdělání – to byla témata společného jednání zástupců vedení Karlovarského kraje s představiteli Západočeské univerzity v Plzni (ZČU).

Vedení Karlovarského kraje a Západočeská univerzita v Plzni budou pokračovat ve spolupráci

Vedení Karlovarského kraje a Západočeská univerzita v Plzni budou pokračovat ve spolupráci

Hejtman Petr Kulhánek s rektorem ZČU Miroslavem Holečkem projednal možné směry, kterými by se mohla ubírat spolupráce v příštím období. „Spolupráce se Západočeskou univerzitou je pro nás strategická, protože chceme rozvíjet vysoké školství v našem kraji, navíc je důležité sem dostat obory, jejichž absolventi chybějí na trhu práce,“ vysvětlil hejtman.

Hovořilo se například o rozšíření vzdělávání pedagogů, kteří nemají potřebnou kvalifikaci. V probíhajícím akademickém roce si doplňuje kvalifikaci 30 učitelů 1. stupně. Zájem je ale takový, že pro příští rok se počítá s dvojnásobkem přijímaných. Podmínkou je, že Karlovarský kraj navýší dotaci, aby studium bylo i nadále bezplatné. 

Další možností, jak rozšířit působení univerzity v Karlovarském kraji, je vytvořit v Chebu zázemí pro rozvoj inovací, vědy a výzkumu a spolupráci se vznikajícím zkušebním centrem BMW.

Podle informací rektora ZČU Miroslava Holečka by škola v budoucnu velmi ráda rovněž vyšla vstříc bavorským univerzitám aplikovaných věd, jež deklarovaly zájem o to, že by jejich studenti mohli absolvovat doktorské studium právě na některé z fakult ZČU. K tomu by bylo možné využít mimo jiné právě i kvalitní zázemí ZČU v Chebu.