Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Tiskové zprávy Jan Kuchař (STAN): "Je po volbách. Čas pustit se do práce. Za region, za kraj, za naši zemi."

Jan Kuchař (STAN): "Je po volbách. Čas pustit se do práce. Za region, za kraj, za naši zemi."

28. 10. 2021

Máme za sebou velice náročné období, ve kterém vrcholila volební kampaň do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Období, kdy jsme se stávali terčem všemožných útoků, ať již programových či dokonce osobních. Druhá rovina byla o to náročnější, protože se dotýkala i mých blízkých a velmi těžko se jí v době sociálních sítí brání.

Jan Kuchař, starosta Františkových Lázní, poslanec Parlamentu České republiky za Karlovarský kraj

Jan Kuchař, starosta Františkových Lázní, poslanec Parlamentu České republiky za Karlovarský kraj

Jsem ale moc rád, že voliči se nenechali odradit a povedlo se v Poslanecké sněmovně získat demokratickou většinu. Ano, nebude to jednoduché, ale máme jedinečnou příležitost vrátit naší zemí spolu budoucnost. Teď je potřeba uklidnit emoce, pokusit se naši polarizovanou společnost zharmonizovat, zbytečně nevytvářet pseudokauzy a věnovat se opravdovým problémům, kterým naše republika čelí. A já věřím, že pan prezident bude ochoten vnímat přání společnosti, která po této změně dle výsledků voleb touží a bude podle toho konat. Ve sněmovně náš čeká ohromná kupa práce. Čím dřív se do toho budeme moci pustit, tím líp pro tuhle zemi.

Zavazuje mne, že jsem se stal prvním zástupcem našeho kraje za hnutí STAN v parlamentu. A na potřeby našeho kraje rozhodně nebudu zapomínat. Uvědomuji si, kolik máme v Karlovarském kraji problémů. Chybějící dálnice. Slabá ekonomika. Nízké platy. Vyloučené lokality. Exekuce. Vylidňování. Konec těžby uhlí. Následky po Covidu. A tak dále. Náš kraj prostě potřebuje být v Praze víc slyšet a o to se opravdu budu snažit. Vím, že poslanecký klub Starostové a nezávislí jako třetí nejsilnější bude mít velký vliv. Věřím, že jsme na to připraveni. Tím, že řídíme města, známe problémy, které trápí občany, a tyto naše zkušenosti přeneseme i do řízení státu.

Máme potenciál. Jako kraj, stejně jako celá země. K jeho odemknutí ale potřebujeme vládu, která na svoje regiony nekašle. Která má vizi, energii a zkušenost – a věřím, že právě na takové vládě se dokážeme napříč politickými stranami dohodnout.

Vždyť co pro naši budoucnost můžeme udělat lepšího, než usilovat o shodu na bezpečném, moderním a efektivním státu, který je svým občanům ne pánem, ale partnerem. Státu, kterému se dá věřit. Který občanům podá pomocnou ruku, když je potřeba, který si uchová zdravý rozum a demokratické hodnoty. Státu, ve kterém se dobře žije, vyrůstá i podniká.

A o co se tedy budu snažit? Primární bude urychlení dokončení dálničního spojení na Prahu, bez něho zůstane náš kraj i nadále odstřižený od zbytku republiky. Změnit musíme i financování zdravotní péče, regionální podpory, rozvíjet vzdělávání a podporovat cestovní ruch a lázeňství, důsledně využívat evropské peníze, transformovat naší ekonomiku. A kraj, odkud lidé spíš utíkají, přeměnit na místo, kde budou zůstávat, pracovat a vychovávat svoje děti.

Do komunální politiky jsem šel z úplně jednoduchého důvodu - cítil jsem spoluzodpovědnost za naše město. A to se stalo i důvodem, proč jsem nyní šel do celostátních voleb. Cítím se spoluzodpovědný za to, aby naše země nabrala čerstvý vítr do plachet a opustila populistickou destrukci, kterou tu předváděla vláda. Nebude to snadné. To vím. Ale začít s tím musíme.

Je na čase začít tuhle zemi uzdravovat a já věřím, že důvěru v nás vloženou nezklameme.

Jan Kuchař, starosta Františkových Lázní, poslanec Parlamentu České republiky za Karlovarský kraj

Autor: Jiří Duchek, Jan Kuchař