Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Tibetská vlajka nakonec zavlála i v Karlových Varech

Tibetská vlajka nakonec zavlála i v Karlových Varech

10. 3. 2016

Dnes 10. března si stovky obcí po celé České republice připomínají protičínské povstání v roce 1959, při kterém zahynulo nejméně osmdesát tisíc Tibeťanů, symbolickým vyvěšením tibetské vlajky. Rada města Karlovy Vary se rozhodla k akci nepřipojit. Avšak primátor města Petr Kulhánek (lídr STAN pro krajské volby) se rozhodl vlajku vyvěsit aspoň z okna své pracovny. Více v článku Jany Plechaté z portálu idnes.cz.
Tibetská vlajka nakonec zavlála i v Karlových Varech

Tibetská vlajka nakonec zavlála i v Karlových Varech

Vlajky na podporu Tibetu vyvěsilo přes 740 obcí, krajů či městských částí a víc než stovka škol. Na řadě míst se vlajky věší navzdory odpůrcům.

Například karlovarský primátor Petr Kulhánek a jeho náměstek Jiří Klsák (oba Karlovarská občanská alternativa) se rozhodli vyvěsit na radnici tibetskou vlajku v rozporu s míněním svých kolegů z rady, kteří se po dvaceti letech rozhodli k akci nepřipojit.

Oba představitelé lázeňského města vlajky spustili z oken svých pracoven. Přidali se k nim ještě aktivisté, takže radnici nakonec namísto žádné zdobilo hned sedm vlajek Tibetu.

Karlovarští radní vyvěšení vlajky nechválili proto, že se většina z nich zdržela. Jedním z nich byl náměstek Michal Riško z ČSSD.

„Toto téma pro mě není stěžejní, když jednáme o investicích třeba v Číně a víme, že toto je pro Číňany kontroverzní věc. Nechtěl jsem být úplně proti, tak jsem se zdržel, můj hlas nebyl negativní,“ uvedl.

Praha uzavírá s Pekingem spolupráci, vlajku nevěší

V Praze se uskuteční happening před čínskou ambasádou, tamní magistrát letos, stejně jako loni, akci nepodpoří. S čínským hlavním městem Pekingem uzavře smlouvu o spolupráci, koncem měsíce přiletí do ČR tamní prezident. Vlajku naopak vyvěsila většina pražských městských částí.

Vůbec poprvé podle sdružení Lungta vlajku vyvěsili například v Kladrubech nad Labem, Kravařích nebo Heřmanicích u Oder. Tibetskou vlajku na radnici naopak po letech vyvěšování nevidí v Českých Budějovicích, Zlíně, Jablonci nad Nisou nebo Žatci.

Tibetský státní symbol zavlál například i na Poslanecké sněmovně, kde ji vyvěsili společně s tchajwanskou vlajkou poslanci TOP 09. Vlajky mohou lidé vidět pod okny jejich klubových prostor v paláci, který přiléhá k Malostranskému náměstí. Viset by tam měly celý čtvrtek. „Každý poslanec má právo na svou politickou činnost a jako takovou chápu i tuto iniciativu,“ řekl k tomu předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD). Jde podle něj o aktivitu poslanců TOP 09, kterou učinili v rámci poslaneckého mandátu.

V minulosti vyvěšovali ve Sněmovně z klubových oken tibetskou vlajku poslanci Strany zelených. Šlo o stejnou budovu, v níž nyní mají klubové prostory poslanci TOP 09.

Podporu Tibetu vyjádřila i řada škol

Tibetské barvy se objevily i na 113 českých školách a do kampaně se zapojila také Národní galerie, která vyvěsila vlajky na budově paláce Kinských na Staroměstském náměstí a na Salmovském paláci na Hradčanském náměstí.

Přímo před čínskou ambasádou bude v 17:00 happening Hlas pro Tibet. Začne hrou na tibetské mísy, zazní i tibetská hymna. Na místě bude možné podepsat petice na podporu lidských práv či vytvořit papírovou vlaštovku, která poputuje do Centra tibetské exilové vlády v indické Dharamsale. Další akce budou na 30 místech po celé ČR po celý březen.

Proti Číně i na její podporu se v Praze bude demonstrovat i koncem března, kdy by měl metropoli navštívit čínský prezident Si Ťin-pching. Kromě obchodních smluv se plánuje podpis dohody o strategickém partnerství. Česko bude jedinou zemi Evropské unie, kterou čínský prezident při této cestě navštíví.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/den-tibetu-vlajka-0zp-/domaci.aspx?c=A160310_093013_domaci_hro