Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Těžký život v zadlužených Pramenech: dětský den zaplatí prodejem šrotu

Těžký život v zadlužených Pramenech: dětský den zaplatí prodejem šrotu

28. 5. 2014

Ještě před nedávnem dlužila malá obec Prameny na Mariánskolázeňsku sto milionů - tedy milion korun na hlavu. Přestože se obří sumu podařilo stlačit na třetinu, obec už nemá nic, co by dál prodala, a potýká se s problémy. Dlouho a marně čeká i na pomoc státu.
Těžký život v zadlužených Pramenech: dětský den zaplatí prodejem šrotu

Těžký život v zadlužených Pramenech: dětský den zaplatí prodejem šrotu

Dluh zůstal na krku obci poté, co se ukázalo, jak nereálný je plán postavit tady stáčírnu minerálních vod. Přestože se z hrozivých sta milionů podařilo poslednímu zastupitelstvu dvě třetiny odmazat, vyhráno zdaleka nemají.
Jak se žije s věřiteli za zády? "Jak? Normálně. Dluh jsme díky pomoci krajského úřadu a vstřícnosti věřitelů stáhli na třiatřicet milionů," vysvětluje místostarosta Pramenů Václav Jeřábek a dodává, že to, co tady většinu lidí drží, je krásná okolní příroda.
"Je pravda, že peníze chybí. A komu ne? Ale veřejné osvětlení funguje, autobusy jezdí. A to je asi nejpodstatnější." Po chvíli ale přiznává, že tak růžové to v Pramenech přece jen není. Třeba kanalizaci by bylo třeba zgruntu opravit. Když přijdou deště, tečou Pramenským splašky po silnici.
Posekat bolševník? Nejsou peníze
Obec se také potýká s porosty bolševníku. Na pravidelné sekání nebezpečné rostliny nemá peníze. Problémem je i pořádání různých akcí.
Zatímco jinde se jejich organizace platí z obecních rozpočtů, v Pramenech se na ně lidé musí složit. Originálním způsobem radnice vydělávala například na letošní Den dětí. Aby byly peníze na bonbony, sbíral se po vesnici železný šrot.
Obec už osekala většinu nákladů a o pomoc požádala stát. Situaci však zkomplikoval pád vlády.
"Úřednická vláda nemohla nic rozhodnout. Tak jsme čekali na řádné volby, pak se všude vyměnili zaměstnanci a teď zas čekáme, až dostane někdo pověření věnovat se našemu problému," popsala současný stav starostka Michala Málková. "V podstatě začínáme od začátku. Znovu jednáme se všemi věřiteli a prosíme je o strpení. Snažíme se něco dělat, ale je to těžké."
Podobně jako Prameny je na tom dalších pět obcí v republice. Těch, kteří mají dluh nižší, je ale mnohem víc. Ministerstvo financí a vnitra proto pracuje na návrhu zákona, který by umožnil státu zasáhnout v případě, že se obce dostanou do problémů. Škála opatření by měla sahat od varování přes uvalení jakési nucené správy až k bankrotu obce, což v současné době zákon nepřipouští.
V případě bankrotu by obec uhradila maximum dluhu prodejem obecního majetku, zbytek pohledávky by věřitelé odepsali. Obec by ztratila samostatnost a byla by přičleněna k sousední obci. To je však tak výrazný zásah do místní samosprávy, že předpokládá změnu ústavy.
 

Zdroj: idnes.cz

Autor: Jitka Dolanská