Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Tahle země má velkou naději

Tahle země má velkou naději

30. 9. 2021

Začátek září nepřinesl jen návrat žáků do školních lavic, doufejme, že definitivní, ale také ostrý start volební kampaně. Už je to tady a není kam couvat. Hned první dny ukázaly, na co se můžeme připravit. Boj to nebude v rukavičkám, všem jde totiž o hodně. Někteří chtějí lepší budoucnost pro své děti, dalším prostě z principu záleží na této zemi, jiným hrozí, že přijdou o své penězovody a dlouho budovaná privilegia. Každý si můžeme dosadit, kdo je kdo. V našich řadách cítím dost zbytečné paniky. Právě proto, že nám jde o dobrou věc, začínáme mít strach z toho, že by to nemuselo dopadnout. Pokračování stávajícího marasmu je vskutku děsivá představa, přesto bychom měli zachovat klid.

Štěpán Javůrek, spisovatel a kandidát do Poslanecké sněmovny

Štěpán Javůrek, spisovatel a kandidát do Poslanecké sněmovny

Z čeho pramení můj optimismus? V poslední době chodím mezi lidi a s naprostým úžasem pozoruji, kolik talentovaných, zajímavých, pracovitých lidí, kteří mají co říct a co nabídnout, žije okolo nás. Řemeslníci, umělci, podnikatelé, sportovci, nebo prostě jen obyčejní lidé, kteří se starají o svoji rodinu a žijí slušně. Právě ti všichni jsou páteří této země. Je jich drtivá většina, ačkoliv to tak někdy nevypadá. To proto, že ten, kdo něco umí, většinou nemá potřebu mlátit pěstí do stolu a hlasitě na sebe strhávat pozornost, zatímco ti, kteří se jen vezou, mají potřebu mít na cokoliv vyhraněný názor. Právě na tu druhou skupinu je snadné cílit. Rozdmýcháváním různých strachů a slibováním, že za ně někdo druhý vyřeší problémy jejich vlastních životů. To není naše cesta.

My se musíme opřít právě o ty činorodé, talentované a podnikavé muže a ženy, kteří tvoří páteř této společnosti. Nejen páteř ekonomickou, ale i sociální, společenskou a kulturní. A co od nás vlastně tito lidé chtějí? Férové a předvídatelné prostředí pro podnikání, právní stát, který jim dává záruky na spravedlivý postup v případě sporů, jednoduchý a transparentní daňový systém, spolehlivý sociální sektor, který se o ně postará, pokud to budou potřebovat, stát který s rozumem a srdcem pečuje o životní prostředí a kulturní dědictví. Lidé nechtějí stát, který je šikanuje, neustále umravňuje, nechtějí stát, který si myslí, že má více rozumu, než jeho vlastní obyvatelé.

Stát má být pro občany partnerem, přítelem a dobrým sousedem. On totiž ten zmiňovaný stát je občanů, nikoliv občané jeho. Na to nesmíme zapomínat. A ještě jeden zásadní úkol je tu pro stát a všechny jeho orgány. Stát má být vzorem! Když se v eráru krade, těžko můžeme chtít po lidech, aby si pořizovali aplikace sloužící k šikanování a poctivě platili daně. Když lidé vidí, že právo neplatí pro všechny stejně a nejvyšší ústavní činitelé se mu vysmívají do obličeje, těžko můžeme chtít, aby lidé věřili v právní systém. Když stát lže a podvádí, těžko můžeme chtít po lidech, aby dodržovali jeho (mnohdy absurdní) pravidla a nařízení.

A co z toho plyne pro naši kampaň a případnou budoucí vládní odpovědnost? Vytvářejme jednoduchý a efektivní stát, nechme žít ty, kteří nás nepotřebují, dobře se postarejme o ty, kteří se dostanou do tíživých situací. A chovejme se tak, abychom se každé ráno mohli podívat sami na sebe do zrcadla. Vím, někdy je to těžké, jsme jen lidi. Na závěr použiji dvě známá hesla, které stále platí a která by měla být mottem naší kampaně:

„Kdo, když ne my? Kdy, když ne teď?“   

„Nakonec vždy všechno dobře dopadne. A když ne? Tak to ještě není konec!“

Štěpán Javůrek, spisovatel a kandidát do Poslanecké sněmovny

Autor: Jiří Duchek, Štěpán Javůrek