Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Sudetská tsunami

Sudetská tsunami

23. 11. 2022

Před nedávnými komunálními a senátními volbami prohlašovali Andrej Babiš a Tomio Okamura, že se mají stát referendem o vládě. Po neúspěchu kandidátů ANO a SPD ve druhém kole senátních voleb, zapříčiněný především dvoukolovým systémem voleb, převládl ve vedení koaličních stran pocit, že voliči tuto výzvu nevyslyšeli a Babišovi s Okamurou dali košem. V komunálních volbách pak centrální orgány propadly blažené nevědomosti vyvolané nepřehledností jejich výsledků v tisícovkách obcí a uspokojivými výsledky kandidátů koalice v Praze a centrálních regionech republiky.

Mgr. Antonín Jalovec, krajský a městský zastupitel

Mgr. Antonín Jalovec, krajský a městský zastupitel

Bohužel bez většího zájmu vedení STAN zůstal obrovský neúspěch sněmovní koalice v bývalých Sudetech. Tady se referendum o vládě opravdu konalo a dopadlo pro nás zdrcujícím způsobem. V Karlovarském kraji ANO pobralo skoro vše, co bylo k mání. Na radnicích, kde už v předchozím volebním období vládlo, ještě dále posílilo, a dobylo i řadu měst, kde v minulosti opakovaně sklízelo porážky. ANO tak nově vede radnice v Aši, Mariánských Lázních nebo v Ostrově. I u nás v Chebu, kde jsme kandidovali jako Volba pro město Cheb s podporou STAN, jsme odešli poraženi, ač jsme ještě před čtyřmi lety ANO drtivě porazili. Severozápadem ČR se tak opravdu prohnala babišovsko-okamurovská tsunami, když ve většině měst získalo ANO c součtu s SPD mezi 40 a 50 % hlasů!

Vězte, že jsem si příčiny naší porážky analyzoval a nezastírám, že si za chebský volební debakl můžeme z části sami. Rozhodujícím faktorem ale byla celostátní politika. V Sudetech je volební účast v „komunálkách“ tradičně slabá, letos se ovšem Babišovi s Okamurou podařilo vyburcovat k účasti řadu lidí plných obav z budoucnosti a vystrašených rostoucími cenami energií. A takových tu žije mnoho. Většinou nemají vyšší vzdělání, žijí od výplaty k výplatě, řada z nich je zatížena exekucemi. Babišovi se je podařilo přesvědčit, že v komunálních volbách vystavují především vysvědčení vládě. Po volbách se dokonce někteří z nich divili, proč se mění vedení radnice v jejich městě, neb oni přece nehlasovali o starostovi, ale o inflaci a cenách tepla a elektřiny. Připadá vám to jako vtip? Ne, takhle vypadá sudetská politická realita.

Místní prohru vládních stran a uskupení nezávislých kandidátů proto přičítám především vládě. Ani ne tak tomu, co v oblasti zdražování energií dělá. Fatálním problémem je vládní komunikace o tom, co v této oblasti koná. Mám vysokoškolské vzdělání a solidní všeobecný přehled, ale stejně jsem nepochopil, jak přesně funguje Síkelův „úsporný tarif“, natož abych byl schopen jeho přednosti vysvětlit běžnému člověku. Ten se tak snadno stává obětí marketingu populistů nabízejících sice nereálná, ale jasně formulovaná a srozumitelná řešení. Stejně tak neumím místnímu majiteli firmy jasně říci, zda a v jakém rozsahu se na jeho společnost vztahuje zastropování cen energií.

Nám, kteří jsme kandidovali s podporou STAN navíc uškodila i série skandálů, do nichž hnutí zabředlo vlastní vinou. Je dobře, že se celostátní vedení snažilo hnutí očistit od problémových osob, ale soudím, že jeho reakce občas připomínaly flagelantství, kdy odstupovali naši představitelé, u nichž k tomu prakticky nebyl důvod. Tím ale u veřejnosti jen posilovali dojem, že ve STAN jsou „umazaní“ všichni a z banálních kauz se tak stávaly kauzy fatální. Přišli jsme tak o řadu zkušených a kvalitních politiků. Srovnejte naše konání třeba s kauzou lidovce Hladíka. Ač mu policie prohledala kancelář, KDU-ČSL se za něj postavila a po pár dnech se média začala věnovat něčemu jinému- Lidovci tak kauzu (aspoň prozatím) úspěšně vyseděli. Být Hladík členem STAN, už by rezignoval nebo by byl odvolán a média by se ještě týdny pásla na dalším „staňáckém“ průšvihu.

Dostali jsme od voličů facku. Poučme se z ní. Krajské volby jsou za dveřmi, a bude-li mediální „neohrabanost“ a naivita v podání vlády i STAN pokračovat, dočkáme se v nich debaklu. Možná nezaslouženého, ale o to bolestnějšího.

Mgr. Antonín Jalovec, krajský a městský zastupitel

Autor: Jiří Duchek, Antonín Jalovec