Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Starosta Horní Blatné je před soudem kvůli dotacím z EU

Starosta Horní Blatné je před soudem kvůli dotacím z EU

23. 7. 2013

Z trestného činu poškození finančních zájmů Evropské unie se u Krajského soudu v Plzni zpovídá starosta Horní Blatné na Karlovarsku Robert Petro a podnikatel ze Sokolova Tomáš Správka.
Starosta Horní Blatné je před soudem kvůli dotacím z EU

Starosta Horní Blatné je před soudem kvůli dotacím z EU

Oběma mužům hrozí až pětileté vězení nebo peněžitý trest, podle obžaloby předložili dodatečně vyhotovené doklady k projektu za zhruba 2,5 milionu Kč, čímž chtěli na poskytovateli dotace vylákat 115 000 korun.

O evropské peníze požádalo město Horní Blatná prostřednictvím Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad. Žádost o dotaci v celkové výši 2 312 500 Kč podalo na akci Město Horní Blatná - projektová příprava.

Písemnosti obžalovaní předložili jako údajně pravdivé v příloze monitorovacího hlášení vloni v březnu poskytovateli dotace, na jeho pracoviště v Karlových Varech.

Částka 115 000 Kč, o kterou si za svou práci pro město řekl Správka, ale vyplacena nebyla, protože úřad zjistil nesrovnalosti. Peníze měly jít na úhradu nákladů spojených s výběrem zpracovatele žádosti o dotaci a s organizací výběrového řízení.

Podle obžaloby vyhotovil Správka písemnosti s vědomím a souhlasem starosty. Antedatováním chtěli vyvolat dojem jejich pravosti. Správka také údajně dodatečně vyhotovil smyšlené nabídky několika společností na zpracování žádosti o dotace.

Starosta v úterý soudu řekl, že se necítí být vinen. Město mělo záměr rozvoje, chyběla mu ale projektová dokumentace. Hledali proto firmu, která by zpracovala žádost o evropské dotace.

Vybrali Správku, rozhodla prý nejnižší cena a jeho dostupnost. "Měl naši plnou moc a důvěru," uvedl starosta. Data na písemnostech psal podle něj Správka, on mu důvěřoval a nekontroloval je.

Správka v úterý soud upozornil, že škoda by byla podle jeho výpočtů nižší, nikoli 115 000 Kč, ale jen 47 515 Kč. Z jeho výpovědi vyplynulo, že při stěhování kanceláře ztratil písemnosti k projektu města, proto je antedatoval a podepsal dodatečně, starosta prý o tom věděl. Soudu řekl, že by neměl z vyplacení dotace majetkový prospěch.

Cenu projektu, který měl původně stát 2,5 milionu Kč, se nakonec podařilo ve veřejné soutěži snížit na 800 000 Kč, po vyškrtání některých nákladů měla dotace činit asi 400 000 Kč. Dosud ale město žádné peníze nedostalo.

Zdroj: ČTK

Autor: ČTK