Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj STAN v Aši: Jan Michlo a Klubík štěstí Aš

STAN v Aši: Jan Michlo a Klubík štěstí Aš

28. 1. 2023

Jedním z klíčových bodů volebního programu STANu pro komunální volby v sociální oblasti, bylo zřízení denního centra odlehčovacích služeb pro celou ašskou oblast. Jak se tento cíl daří naplňovat popisuje jeden ze zakladatelů STANu Ašsko Jan Michlo, který založil pro tuto činnost spolek Klubík štěstí Aš.

STAN v Aši: Jan Michlo a Klubík štěstí Aš

STAN v Aši: Jan Michlo a Klubík štěstí Aš

Co Klubík štěstí Aš vlastně je? Jak vznikl a jaké má ambice?

Náš klubík vznikl na základě potřeb nás, rodičů, kteří máme hendikepované děti. S manželkou jsme o založení spolku věnujícím se činnostem a prací s handicapovanými osobami přemýšleli už zhruba před šesti lety, proto jsem již dříve v některých obdobných organizacích a sdruženích byl a sledoval jejich vývoj. S rodiči a dětmi s podobným osudem jsme se scházeli už dávno. Chodili jsme spolu na vycházky a podnikali drobné akce, pronikali jsme do podvědomí společnosti, a tak se k nám někteří začali připojovat. Naše ambice tak dále směřují k další pomoci všem, kdo ji potřebují.

Současně musíme napnout naše síly na to, abychom byli vnímáni širokou veřejností a dostali nejen politickou ale i společenskou podporu, resp. podporu města a kraje.

Myslíme si, že teď přišel ten správný čas začít něco dělat i u nás v Aši, protože to za nás nikdo jiný neudělá. Obdobné služby tady nikde v okolí nejsou a neumíme si představit, že by si rodiče měli vozit svoje děti do nejbližšího denního stacionáře v Lubech, vzdáleného 30 km, navíc s nedostačující kapacitou.

Na co potřebujete zmiňovanou podporu?

Naším cílem je denní stacionář, takže podporu potřebujeme hlavně pro založení tohoto stacionáře. Ovšem ten může fungovat jen za podpory veřejného sektoru a systému pro využívání nabízených služeb.

Co si můžeme představit pod pojmem denní stacionář?

Denní stacionář je vlastně místo, které pečujícím osobám, zejména tedy rodičům, poskytne na pár hodin denně péči o jejich děti s handicapem. Jak často a kolik hodin, to je opravdu individuální, záleží na domluvě s rodiči a musí to zcela vyhovovat i dítěti. Stacionář by měl dětem nahradit domácí prostředí, měly by se tam cítit dobře, být tam rády a zároveň se vždy něco nového naučit a těšit se na další setkání. Pečující rodiče si tak mohou v klidu čas využít podle svých potřeb, ať už formou odpočinku nebo možnosti docházky do zaměstnání.

Jak by měl fungovat takový denní stacionář?

Během doby, co dítě pobývá ve stacionáři, s ním probíhají různě zaměřené aktivity. Naše myšlenka je teď taková, že bychom tam mohli mít speciální pedagogy, kteří by tam děti i učili. V současnosti se děti vozí do speciální školy, kam dítě přivezou do rehabilitační třídy a pak si ho musí vyzvednout už ve 12 hodin. Tento systém není flexibilní a nevyhovuje požadavkům. Je potřeba, aby stacionář měl otevírací dobu takovou, aby rodiče handicapovaných dětí zvládali chodit do práce, mohli si sami vyřídit záležitosti na úřadech nebo si vyřídit další běžné věci. Z vlastní zkušenosti víme, že vyřizování těchto rutinních záležitostí jsou pro nás složitější a často nedosažitelné.

Máte už nějakou představu ohledně prostor a kdo vám s realizací pomáhá?

V Aši jsme si vytipovali budovu bývalého dětského domova v Neumannově ulici, kde jsme v závěru loňského roku zinicializovali setkání za účasti zástupců vlastníka budovy z Karlovarského kraje, zástupců Města Aš, odborníků ze sociální oblasti a osob, kteří mají zkušenosti s podobnými projekty. Budova vypadá zvenčí výborně, na první pohled dispozičně vyhovující a téměř bezbariérová. Uvnitř budovy je ovšem znát dlouholetá absence provozu a některé části budovy budou vyžadovat její opravy.

Náš projekt byl v první řadě podpořen členy STAN v Aši včele s Ing. Radkem Voborníkem a Ing. Petrem Šibalem a zakomponován do cílů ašského hnutí, neboť se domníváme, že i podle pomoci této cílové skupině se pozná vyspělost společnosti.

Děkujeme proto všem osobám, kteří podporují realizaci našeho záměru a kterými jsou Mgr. Robert Pisár, Dagmar Houfová, Ing. Pavel Bráborec, Bc. Hana Mudrová, Petr Všetečka, Dis., Mgr. František Cibulka, Michaela Kubánková, Mgr. Petr Mach a Mgr. Miluše Glave Flašková a moc bychom si přáli, aby náš projekt dostal po prvotním představení panu starostovi Vítězslavu Kokořovi „zelenou“.

 

Jan Michlo, STAN Ašsko

Autor: Jiří Duchek, Jan Michlo