Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Sokl Goethova pomníku byl vrácen do Karlových Varů

Sokl Goethova pomníku byl vrácen do Karlových Varů

13. 9. 2018

Po roce a půl se zpět do Karlových Varů vrátil sokl Goethova pomníku, který si vypůjčil Goethe Institut v Praze. Více v článku Jany Plechaté ze serveru idnes.cz:

Sokl Goethova pomníku byl vrácen do Karlových Varů

Sokl Goethova pomníku byl vrácen do Karlových Varů

Před touto budovou se sokl proslavil tím, že jej výtvarník Jiří David proměnil v (Ne)pomník a umístil na něj kolečko obsahující na první pohled harampádí, na druhý však symboly související s Johannem Wolfgangem Goethem.

„Tento sokl byl dlouhá desetiletí ztracen a pak ho náhodně objevil bagrista. Delší dobu byl v Praze, institutu ale nyní vypršela smlouva o výpůjčce a vrátil se nám zpět,“ informoval primátorův náměstek pro kulturu Jiří Klsák.

Podstavec je v současné době uložený u Správy lázeňských parků v městské části Drahovice. Radnice ho chce do budoucna umístit na Goethově stezce a jeho slavnostní odhalení se stane součástí tradičních zářijových otevřených dní památek.

„Zatím ho chceme prezentovat ve stavu, v jakém byl nalezen. Chceme tím demonstrovat minulost, to, jak se tady věci ničily, a zároveň i to, jak se u nás napravují křivdy z minulosti,“ vysvětlil Jiří Klsák.

Zástupci institutu a karlovarští historici nyní dávají dohromady všechny dostupné informace o soklu, takže zájemci se díky tomu dozvědí o jeho příběhu například prostřednictvím informační tabule.

Zdroj: https://vary.idnes.cz/sokl-podstavec-pomnik-goethova-busta-karlovy-vary-f81-/vary-zpravy.aspx?c=A180827_423267_vary-zpravy_ba

Autor: Erich Kříž