Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Snaha Karlovarského kraje o rozvoj onkologické péče narazila na odmítavý postoj ministerstva zdravotnictví

Snaha Karlovarského kraje o rozvoj onkologické péče narazila na odmítavý postoj ministerstva zdravotnictví

22. 3. 2021

Moderní lineární urychlovač a další nezbytně nutné přístrojové vybavení chtěl pro jediné onkologické oddělení v regionu, v Nemocnici Cheb, pořídit Karlovarský kraj. Na obnovu přístrojů připravila Karlovarská krajská nemocnice žádosti o finanční podporu z EU. Stanovisko ministerstva zdravotnictví je ovšem zamítavé. Onkologičtí pacienti, kteří jezdí do chebské nemocnice za veškerou péčí včetně chemoterapie a radioterapie, se tak i nadále budou muset spoléhat na techniku, jež postupně zastarává a nemůže se rovnat novým přístrojům.

Snaha Karlovarského kraje o rozvoj onkologické péče narazila na odmítavý postoj ministerstva zdravotnictví

Snaha Karlovarského kraje o rozvoj onkologické péče narazila na odmítavý postoj ministerstva zdravotnictví

O tom, že Karlovarský kraj nebude moci finance z programu REACT-EU čerpat, protože tak mohou učinit pouze tzv. komplexní onkologická centra, se kraj dozvěděl až v únoru letošního roku, přičemž výzva k dotačnímu titulu má být zveřejněna už během března. „Bohužel Karlovarský kraj jako jediný v ČR nedisponuje komplexním onkologickým centrem, i když o jeho zřízení už v minulosti usiloval. Péče o nemocné je zcela závislá na jediném onkologickém oddělení v nemocnici v Chebu. Na tyto věci jsem v uplynulých týdnech upozornil ministra zdravotnictví Jana Blatného a připojil jsem stanovisko ministerstva pro místní rozvoj, které potvrdilo, že podmínky čerpání peněz ještě bylo možné upravit. Pevně jsem věřil, že ministr dá podnět k úpravě a zařadí chebskou nemocnici mezi zařízení, jež mají výjimku a finance mohou v rámci REACT-EU získat. To se však nestalo. Jako jediný kraj v zemi tedy nemůžeme modernizovat z dotačních prostředků tento typ péče. Považujeme to za velmi diskriminační a vůči našim občanům nefér zvlášť proto, že patříme k regionům s prvenstvím hned v několika onkologických diagnózách,“ zdůraznil hejtman Petr Kulhánek.

Specifikací přístrojů a přípravou žádostí se zabývaly týmy odborníků v jednotlivých nemocnicích. Zastupitelé Karlovarského kraje odsouhlasili předfinancování přístrojového vybavení. Pořízení nových přístrojů odsouhlasila přístrojová komise ministerstva zdravotnictví. Lineární urychlovač, kterým disponuje onkologické oddělení v Chebu, byl pořízen v roce 2015, jeho životnost končí v roce 2022. Mělo jít o plynulé obnovení přístroje a nabídnout díky novému přístroji šetrnější možnost léčby.

 

 

Autor: Jiří Duchek