Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Smart technologie by měla zbrzdit odliv lidí z regionu

Smart technologie by měla zbrzdit odliv lidí z regionu

18. 4. 2018

Mimo zbržení odlivu lidí z regionu má Smart technologie usnadnit lidem život. Více v článku Petra Przeczeka ze serveru idnes.cz:

Smart technologie by měla zbrzdit odliv lidí z regionu

Smart technologie by měla zbrzdit odliv lidí z regionu

Tak se dají popsat poznatky účastníků karlovarské konference SMART region Tour, kterou pořádala MF Dnes. Sešli se na ní zástupci státní správy, Karlovarského i Ústeckého kraje, starostové i lidé z firem, které se chytrými řešeními zabývají.

„Lidem mají Smart řešení přinést vyšší kvalitu života,“ uvedla Jana Korytářová z ministerstva pro místní rozvoj. Tam se konceptem Smart cities zabývají už od roku 2014. „Důležité je aby politická reprezentace měst nebo regionů stanovila vize, organizovala je a prosazovala,“ dodala.

Obcím, městům i krajům se ministerstvo snaží se zavedením nových technologií pomáhat. Ať už se jedná o jejich koordinaci, způsoby financování nebo předáváním informací.

V zavádění nových informačních „chytrých“ technologií má Karlovarský i Ústecký kraj zpoždění za Středočeským krajem. Zkušenosti Středočechů účastníkům konference zprostředkovala Rut Bizková, ředitelka Středočeského informačního centra.

„Na samém začátku jsme se představitelů obcí a měst zeptali, jaké technologie by jim nejvíce pomohly. Jejich nejčastější odpověď byla elektronická podatelna,“ uvedl Bízková.

Důležitá pro zavádění všech Smart technologií jsou dostupná data, jejich získávání a sdílení. Pokud je samosprávy zveřejní, šikovní lidé v nich podle Bízkové najdou příležitost. Třeba i pro byznys.

Jako příklad obce, která dala chytrým technologiím šanci, uvedla Kněžice. „V rámci programu Energeticky soběstačná obec postavili v Kněžicích technologické zařízení na likvidaci biologického odpadu, ze kterého získávají energii a teplo. Obec je tak z větší části energeticky soběstačná,“ popsala případ hodný následování.

V Ústeckém kraji zase loni zřídili komisi pro Smart region, kterou vede Miroslav Andrt. Podle něj se venkov vylidňuje, a kroky, které by tomu zabránily, se dělají až v posledních letech. „I malé obce musí být atraktivní pro mladé lidi,“ uvedl Miroslav Andrt.

Velkou příležitost v zavádění chytrých technologií vidí ve sdílení zkušeností. „Přenos příkladů mezi jednotlivými městy je dobrý v tom, že si vzájemně nekonkurují. Je zbytečné vymýšlet něco, co jinde funguje,“ zdůraznil.

Ústecká komise začala pracovat v loňském roce a začala tím, že zpracovala přehled jednotlivých agend, které kraj zpracovává, stanovila koncepci Smart regionu a jednotlivé priority. K těm patří například IT architektura a data, energetická efektivita, doprava nebo sociální věci.

Na příchod nových technologií se připravuje i Karlovarský kraj. První vlaštovky už mohli lidé poznat na vlastní kůži. Na kotlíkové ani jiné dotace už nemusí stát fronty. Stačí jen vyplnit elektronický formulář a později přijít osobně.

„Chceme jít ještě dál a všechny záležitosti vyřizovat elektronicky,“ poznamenala na téma žádostí o dotace hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová. Komfort pro cestující pak má přinést projekt Karlovarské karty.

Další z připravovaných karlovarských projektů má usnadnit život stavařům či majitelům nemovitostí. Chybí jim totiž přesné mapové podklady. „Budeme aktualizovat všechny technické mapy. Polohopis i výškopis. Bude se dělat letecké snímkování. Začneme na Kraslicku a Sokolovsku,“ uvedl Josef Janů, radní Karlovarského kraje.

Oblast nebyla vybrána náhodně, kraj už má s většinou tamních obcí uzavřené smlouvy na aktualizaci map. Podle Janů je ale záměrem kraje tato data získat za celý kraj. Mapy bude kraj poskytovat zadarmo. Využití budou mít například pro územní plánování, projekční činnost, evidenci staveb nebo jako podklady pro hasiče či složky Integrovaného záchranného systému.

Nové mapy by podle Janů mohlo využít také nové vývojové centrum automobilky BMW, které má vzniknout na Sokolovsku. „Mou vizí je svět, ve kterém si budu moci svou práci udělat odkudkoliv, aby nám technologie sloužily,“ shrnul Janů.

„Kromě zvýšení životní úrovně mají Smart technologie přinést i finanční úspory a zajistit udržitelný rozvoj. Data ale musíme také chránit,“ upozornil na možné nebezpečí Ladislav Mazač ze společnosti Gordic, která připravuje informační systémy pro obce a kraje.

Dodavatelé chytrých řešení ale často narážejí na dva problémy. V případě veřejných zakázek je to orientace na nejnižší ceny, což pak může být nekomplexnost. U veřejnosti pak zatím převládající pocit, že Smart technologie jsou složité a finančně nákladné.

„Stačí jen příklad chytrého termostatu. Je to zařízení, které přijde na stokoruny, přitom úspory se mohou pohybovat v tisícikorunách,“ snažil se vyvrátit tyto pochybnosti Aleš Pospíšil ze společnosti Centropol, který na karlovarské konferenci představil firemní vize při řešení chytrých technologií.

Zdroj: https://vary.idnes.cz/smart-technologie-konference-mf-dnes-karlovarsky-kraj-smart-region-tour-14r-/vary-zpravy.aspx?c=A180405_122056_vary-zpravy_ba

Autor: