Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Skywalk v Krušných horách nechceme

Skywalk v Krušných horách nechceme

27. 5. 2021

Jedním z důvodů, proč jsem se před rokem dal ke Starostům, byl jejich program v oblasti životního prostředí. Žádná zelená agrese a demagogie, ale úcta k přírodě a k dědictví, které nám zanechali naši předkové. Právě tyto hodnoty dnes musíme my, kteří tu žijeme, aktivně chránit v Krušných horách.

Štěpán Javůrek, kandidát do Poslanecké sněmovny

Štěpán Javůrek, kandidát do Poslanecké sněmovny

Krušné hory přežily leccos. Hladomory, morové rány, válečné konflikty plné drancování a rabování, vzestup národního socialismu, poválečný odsun obyvatelstva, i komunisty, s jejich lágry, kyselými dešti a zničením krušnohorského lesa. Nemám pochyb, že naše hory přežijí i současnou zlatou horečku, kterou vedou, se snahou rychlého zbohatnutí, někteří takzvaní podnikatelé a developeři. Přežijeme to, ale…

Je doopravdy nutné znásilňovat nádhernou krušnohorskou přírodu? Musíme opravdu pro své pohodlí a blahobyt všude dojet autem, stavět apartmány v místech, kde by měla být chráněná krajinná oblast? Už nám, lidem, nestačí výhled z nejvyšší hory Krušných hor? Musíme postavit železné monstrum, abychom se mohli podívat o pár desítek metrů výše? A co přijde potom? Až třeba někdo dostane chuť na lunapark uprostřed přírody?

Jsem zastánce věcné a slušné diskuze, jsem pro standartní formy protestu, proto jsem v minulém týdnu podepsal petici proti této stavbě. Občas ale petice nestačí a je třeba, aby se aktivizovala občanská společnost. Aby lidé dali najevo, že si úplně všechno líbit nenechají. Mám pocit, že takový okamžik brzy nastane i u nás, v Krušných horách. Nemůžeme se přeci do nekonečna dívat na to, jak mizí stavby, hospodářství, přírodní památky a ráz krajiny. Jak je nenávratně poškozována práce a úsilí mnoha generací lidí, kteří byli v Krušných horách doma a kteří v potu tváře dřeli v těch nehostinných podmínkách, aby zde mohli důstojně žít a aby po nich něco zůstalo!

Štěpán Javůrek, kandidát do Poslanecké sněmovny

Autor: Jiří Duchek, Štěpán Javůrek