Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Skupina nadšenců opravuje ruiny kostela v Hruškové u Sokolova

Skupina nadšenců opravuje ruiny kostela v Hruškové u Sokolova

21. 6. 2019

Ruiny kostela svatého Mikuláše pod horou Krudum nedaleko Hruškové na Sokolovsku prochází obnovou pod rukami nadšenců, kteří chtějí pozůstatky objektu vrátit do stavu po provedení archeologikého průzkumu v roce 2006. Tyto práce vede předseda Klubu přátel Karlových Varů a krajský zastupitel Jiří Klsák. Více v článku Petra Kozohorského ze serveru idnes.cz:

Skupina nadšenců opravuje ruiny kostela v Hruškové u Sokolova

Skupina nadšenců opravuje ruiny kostela v Hruškové u Sokolova

Zbytky kostela, o jehož existenci je první zmínka už z roku 1253, chtějí vrátit do podoby po skončení výzkumů v roce 2006.

„Za ta léta zdivo dost utrpělo,“ uvedl Jiří Klsák, předseda Klubu přátel Karlových Varů, pod jehož hlavičkou se v těchto dnech na kostele pracuje. „Podařilo se nám sehnat šedesát tisíc korun. Kraj přispěl čtyřiceti tisíci, město Loket přidalo dalších dvacet,“ nastínil způsob financování prací Klsák.

„Sdružení dětí a mládeže Horní Slavkov, které původně spolu s odborníky karlovarského muzea výzkum organizovalo, ukončilo svou činnost. Proto aktuálně práce organizačně i finančně zajišťuje Klub přátel Karlových Varů,“ vysvětlil Vladislav Podracký, spoluautor původního výzkumu.

Vedle rozmarů počasí se na stavu zbytků kostela podepsali i někteří návštěvníci. „Nechci to zevšeobecňovat, ale faktem je, že jsme likvidovali zbytky ohniště, které někdo udělal v prostoru za oltářem,“ řekl Klsák.

Archeologové podrobně zkoumali zbytky kostela sv. Mikuláše v letech 2002 až 2006. „Tehdy jsme objevili například architektonické články, které jsme znovu použili. Díky tomu se nám podařilo obnovit jeden z portálů kostela a jedno okno,“ naznačil Klsák. V samotném kostele našli archeologové kosterní pozůstatky dvou lidí, za presbytářem pak objevili pohřebiště třinácti malých dětí.

Kostel sv. Mikuláše vznikl u významné obchodní cesty. Světci byl zasvěcen zřejmě proto, že je patronem obchodníků.

Existenci kostela poprvé zmiňuje listina krále Václava I. z roku 1253. „Zanikl někdy v polovině 16. století s tím, jak obchodní cesta ztratila na důležitosti,“ přiblížil osud církevní památky Klsák.

Odborníci, kteří pracují na její záchraně, narážejí ovšem ještě na jeden problém. Kostel totiž po právní stránce neexistuje.

„Město Loket proto v současné době podniká nezbytné kroky k obnově právní existence této významné stavby. Teprve poté bude možné žádat o případné dotace na obnovu a rekonstrukci památek, což umožní systémově řešit zachování kostela pro budoucnost,“ konstatoval Vladislav Podracký.

„Je to dlouhodobější proces, na kterém spolupracujeme s naší organizací Loketské městské lesy,“ uvedl starosta Lokte Petr Adamec. Právě na pozemcích Loketských městských lesů totiž kostel sv. Mikuláše stojí. Podle starosty je nejdříve nutné ho vyjmout z pozemků určených pro pěstování lesa. „A pak bude nutné nově zaměřit pozemek samotného kostela,“ doplnil starosta.

Práce na obnově poškozeného zdiva kostela sv. Mikuláše ovšem nejsou jedinou aktivitou, kterou v těchto dnech žije okolí zaniklého kostela. Na někdejších obchodních stezkách pracují lidé z loketské pobočky Národního památkového ústavu. Za pomoci detektoru kovů hledají nejrůznější historické artefakty. „Za 350 let zde mohl někdo něco ztratit. Třeba podkovu nebo hřeb,“ naznačil směr úsilí památkářů Jiří Klsák.

Práce na kostele jsou ale i příležitostí k setkání lidí, kteří se před více než dekádou podíleli na prvotním výzkumu lokality. „Obeslal jsem brigádníky, kteří s námi tehdy pracovali. Někteří se po letech přijeli podívat, třeba i s rodinami,“ dodal předseda Klubu přátel Karlových Varů.

Zdroj: https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/kostel-svateho-mikulase-ruina-krudum-archeolog-oprava.A190620_483440_vary-zpravy_ba

Autor: Jiří Duchek