Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Senátor nesedí jen v Praze

Senátor nesedí jen v Praze

16. 12. 2022

Je to už dva roky, kdy jsem byl zvolen senátorem a vzhledem k tomu opustil křeslo chebského místostarosty. Nechtěl jsem ale úplně odejít od rozdělané práce a na radnici jsem v minulém období zůstal jako člen rady města a od letošního října jako zastupitel. Někdy dostávám otázku, zda je vhodné působit současně v obou těchto veřejných funkcích, tedy kombinovat komunální i celostátní politiku. Pokusím se proto ukázat, jaké v tom vidím výhody pro Cheb i pro Senát. Nejprve je třeba zmínit, že být senátorem neznamená jen sedět na jednáních v Praze. Každý senátor je zvolen za určitý region (já za Chebsko a Tachovsko), což mu umožňuje vnést do svého rozhodování i jiný pohled.

prof. Dr. Ing. Miroslav Plevný, senátor a zastupitel Chebu

prof. Dr. Ing. Miroslav Plevný, senátor a zastupitel Chebu

Ten lidé z Prahy či jiných velkých měst často nemají, protože tam prostě některé naše problémy vůbec nenastávají. Ze své pozice zastupitele tak mám mnohem více informací o dění v našem městě i o problémech, které mohou vznikat nedokonalostí některých zákonů či ministerských vyhlášek z důvodu neznalosti podmínek v konkrétních regionech. Také nastávají situace, které se na lokální úrovni ve městě vyřešit nedají, a je třeba jednat v Praze. Senátor má mnohem snazší přístup na ministerstva, což mu dává prostor i pro řešení specifických regionálních problémů a pomáhá „otevírat dveře“ na centrálních úřadech pro zástupce obcí či podnikatelů jeho regionu.

Pro názornost uvádím pár příkladů z poslední doby. Prakticky všechny občany dnes pálí závratné ceny elektřiny a zejména zemního plynu. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo úpravu zákona pro částečnou kompenzaci těchto nákladů koncovým uživatelům, tj. lidem. Původní verze však nepočítala s tím, že velkými odběrateli plynu jsou i centrální výtopny (např. Terea), což nejsou koncoví odběratelé. Z tohoto důvodu by obyvatelé bytů napojených na teplárny žádné kompenzace nedostali. O tomto problému jsem v době přípravy změny zákona hovořil přímo s ministrem a k zahrnutí kompenzací i pro centrální výrobce tepla nakonec došlo. Netvrdím, že to bylo čistě mou zásluhou – určitě jsem s touto připomínkou nebyl sám – ale důležité je, že se to povedlo. Obdobně jsme s poslancem Janem Kuchařem na ministerstvu zdravotnictví řešili dotace pro chebskou nemocnici (přístroje pro onkologické oddělení) či zajištění financování od VZP pro oddělení ortopedie, které by mohlo v chebské nemocnici v budoucnu vzniknout.

Je jasné, že ne vše se vždy podaří vyřešit. Jsem však pevně přesvědčen, že senátor by neměl být odtržen od života a problémů občanů svého města a regionu. A k tomu, aby se o těchto problémech vůbec dozvěděl, je jeho působení v zastupitelstvu nebo v radě určitě užitečné.

prof. Dr. Ing. Miroslav Plevný, senátor a zastupitel Chebu

Autor: Jiří Duchek, Miroslav Plevný