Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Senátor Balatka (STAN): "45 milionů ročně pro Karlovarský kraj a 200 milionů ročně pro Ústecký navrhuje Senát"

Senátor Balatka (STAN): "45 milionů ročně pro Karlovarský kraj a 200 milionů ročně pro Ústecký navrhuje Senát"

10. 9. 2021

Prvním čtením včera prošel senátní návrh změny horního zákona o ochraně a využití nerostného bohatství, který předložila skupina senátorů v čele s Miroslavem Balatkou. Senátoři vycházejí z pozměňovacího návrhu, který již v lednu letošního roku horní komora podpořila drtivou většinou, ale Poslanecká sněmovna návrh neschválila. Návrh senátorů počítá s tím, že by část úhrady z vydobytých nerostů nenáležela pouze obcím a státu, ale také krajům, ve kterých k těžbě dochází, protože i ty jsou těžbou postiženy, včetně jejich dopravní infrastruktury. V nové Sněmovně vzešlé z říjnových voleb by podle předkladatelů měla být šance na schválení tohoto návrhu. Nyní návrh poputuje na projednání do senátních výborů.

Senátor Balatka (STAN): "45 milionů ročně pro Karlovarský kraj a 200 milionů ročně pro Ústecký navrhuje Senát"

Senátor Balatka (STAN): "45 milionů ročně pro Karlovarský kraj a 200 milionů ročně pro Ústecký navrhuje Senát"

„Návrh zákona se nezaměřuje pouze na regiony, kde probíhá povrchová těžba hnědého uhlí, ale i povrchová těžba ostatních nerostů jako je písek a kámen. Takových lomů je více než 900 v celé ČR. Regiony by měly získat více peněz z poplatků, které platí těžaři. Cílem je dostat rozdělení poplatků obdobný poměr jako u hlubinné těžby, kdy v regionech zůstává 75 % z těchto peněz. U povrchové těžby je to nyní pouze 33 % u hnědého uhlí a 38 % u ostatních nerostů. Nejvíce se to týká hnědouhelných regionů, kde jsou vytěženy největší objemy, pro Karlovarský kraj by to znamenalo přínos zhruba 45 milionů korun ročně a Ústeckému kraji přibližně o 210 milionů korun. Naším cílem je, aby návrh zákona schválilo nové složení Poslanecké sněmovny,“ uvedl sokolovský senátor Miroslav Balatka.

Senátní návrh je poměrně jednoduchý. Nemění výši, ale mění rozdělení úhrady za vytěžený nerost. U hnědého uhlí je úhrada nyní rozdělena tak, že z něj 33 % dostanou obce, v jejichž katastru probíhá těžba a 67 % skončí ve státním rozpočtu. „A z těchto 67 % bychom chtěli slovy matematika „větší polovinu“ alokovat nově do rozpočtu krajů, které jsou těžbou zatíženy a kde těžba probíhá. Z těchto peněz by mohly kraje hradit projekty na svůj rozvoj,“ poznamenal senátor Miroslav Balatka.

Rozdělení by tedy bylo následující: 33 % pro obce, což zůstává beze změny, 37 % nově pro kraje a 30 % pro státní rozpočet. „V senátním návrhu ale nejde jenom o peníze. V objemech, o které se jedná, tyto peníze Ústecký ani Karlovarský kraj nespasí. V návrhu jde o jasnou a srozumitelnou zprávu obyvatelům těchto krajů, že Senát na ně nezapomíná a vnímá jejich situaci. „Za tyto peníze se dá pořídit mnoho užitečného pro obyvatele těchto krajů“,“ prohlásil na jednání pléna Senátu Miroslav Balatka.

Zároveň připomenul, že návrh nepodpořil ani jeden poslanec za ANO, SPD a KSČM z Ústeckého a Karlovarského kraje, přestože šlo o peníze pro jejich vlastní regiony.

Nově předkládaný návrh změny horního zákona podpořil na středečním jednání také Podvýbor pro regiony v transformaci, jemuž Miroslav Balatka předsedá a který je složený ze senátorů Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje.

Návrh společně předložili senátorky a senátoři Miroslav Balatka, Přemysl Rabas, Herbert Pavera, Ladislav Chlupáč, Marek Ošťádal, Miroslav Plevný, Lukáš Wagenknecht, Adéla Šípová, Patrik Kunčar, Jan Horník, Zbyněk Linhart, Marek Hilšer a Šárka Jelínková.

Autor: Jiří Duchek, Miroslav Balatka