Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Rozhovor s chebským starostou Antonínem Jalovcem

Rozhovor s chebským starostou Antonínem Jalovcem

3. 1. 2019

Po říjnových volbách obsadila v Chebu vítězná strana VPM s podporou STAN 17 z 30 zastupitelských křesel a na post starosty se opět vrátil Antonín Jalovec. Jeho zajímavé odpovědi na otázky z politické sféry či osobního života si přečtete v článku.

Rozhovor s chebským starostou Antonínem Jalovcem

Rozhovor s chebským starostou Antonínem Jalovcem

Jaká kompetence Vám jako starostovi schází?

Těžko při současné složité legislativě vypíchnout jednu kompetenci. Určitě bych uvítal možnost starosty zasáhnout (v omezené míře) do rozpočtu obce, tedy samostatně rozhodnout o vynaložení či přesunech menších částek, aniž by vše musely schvalovat další orgány obce.


Co Vás na komunální politice nejvíce baví?

Jednoznačně různorodost. Slévají se u vás informace o majetkoprávních věcech, finanční situaci, řešíte novou výstavbu i rekonstrukce, školství, kulturní akce, … Za sedm měsíců starostování jsem se o stavební legislativě, fungování úřadu a mnoha dalších věcech dozvěděl více než za celý zbytek života. A já se učím rád.


Co Vás ve funkci mile či nemile překvapilo?

Mile mě překvapila kvalita servisu, který starosta (minimálně na chebském) MÚ má. Musím za to zaměstnance úřadu pochválit.

Nemilým překvapením pro mě bylo, kolik času starosta ztratí dohadováním s ostatními stranami a opozicí a jak často jsou někteří jejich členové „imunní“ vůči jakýmkoliv logickým argumentům.


Cítíte zadostiučinění po drtivém vítězství vzhledem k odvolání z funkce starosty před více než rokem?

Každý chlap je tak trochu ješita, mě nevyjímaje. Takže určité zadostiučinění cítím. Nevnímám ovšem vítězství Volby pro město jako pomstu pučistům ale jako výsledek snahy Chebanů jednoznačně odmítnout politické podrazy. Toho si velmi vážím.


Jak by se podle Vás měli zapojit mladí, kteří se zajímají o politiku?

Politici se musí naučit s mladými komunikovat. Používat formy a způsoby komunikace, kterým mladí lidé rozumějí. Tím vzbudí prvotní zájem o komunální politiku. Teprve pak se může mladá generace politicky angažovat. Mnozí mladí ani netuší, že na radnici mohou získat mnoho druhů podpory (finance, rady, organizační pomoc) pro realizaci svých, často skvělých nápadů.


Co by podle Vás pomohlo zvýšit účast u voleb?

To bych sám rád věděl. :-) V Chebu přišlo k volbám v říjnu o pětinu lidí více než před čtyřmi lety. Donutila je hlavně touha něco změnit a jsem rád, že viděli, že jejich hlas opravdu může změnit mnoho.
V čem Vaše obec vyniká? Co je zde pozoruhodné avšak veřejnosti neznámé?

Cheb vyniká bohatou historií, výhodnou polohou a blízkostí přírody. Mrzí mě, že mnoho lidí jezdí do daleké ciziny obdivovat věci, které máme mnohdy za humny. Řada Chebanů má jen velmi slabé povědomí o historii města, netuší, jak jedinečné jsou krovy chebských historických domů, že v Chebu pobývala řada králů a císařů. Ale daří se to pomalu zlepšovat.


Co by pomohlo zastavit odliv mladých lidí z kraje?

Základem je dostatek dobře placených míst pro kvalifikované zaměstnance. Důležitá je i dostupnost kvalitní zdravotní péče a vzdělání.

Moc se líbil i nápad poslance Farského (STAN) na umístění desítek státních úřadů do regionů. I to by nám mohlo pomoci.


Jak si čistíte hlavu?

Sportem. Většinu dobrých nápadů dostávám při plavání v bazénu, při běhu či při jízdě na kole. Při sportu si skládám i většinu svých projevů.


Co Vás přimělo kandidovat?

Možnost ovlivnit a měnit život ve městě, které mám strašně rád.


Kdo Vás politicky inspiruje?

Především komunální politici, kteří dlouhodobě dokáží získat podporu svých občanů, a to bez ohledu na jejich stranickou příslušnost. Namátkou třeba pan Ramzer z Frýdlantu, Vít Rakušan z Kolína či Dalibor Blažek, starosta Aše.


Jaké bylo/je Vaše zaměstnání před zvolením do funkce?

Dvacet tři let jsem byl učitelem matematiky a zeměpisu na chebském gymnáziu.


Má Vaše obec partnerskou v zahraničí? Jak probíhá spolupráce s ní?

Májme několik partnerských měst. Nejintenzivnější kontakty máme s bavorským Hofem a s ruským Nižním Tagilem. V obou případech je základem spolupráce výměna kulturních a sportovních souborů či vzájemné návštěvy slavností.


Jakou posloucháte hudbu?

Nejraději punk, rock a metal. Metallica, Visací zámek, Rammstein, Linkin Park, …


Jaké kulturní akci nejraději navštěvujete?

Rád zajdu do chebského divadla nebo na přednášky do knihovny, kde vyhledávám především ty o regionální historii.


Čeho si nejvíce vážíte?    

Rodiny, zdraví, ochoty nezištně pomoci a podpory Chebanů.

Autor: Erich Kříž