Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Rodičky z Ostrova a okolí nejspíše budou muset do porodnice v Karlových Varech

Rodičky z Ostrova a okolí nejspíše budou muset do porodnice v Karlových Varech

12. 3. 2018

K 30. červnu by se mělo uzavřít gynekologicko-porodnické oddělení v ostrovské nemocnici. Nejbližší alternativou se tak stane porodnice v Karlových Varech. Více v článku Barbory Šmudlové ze serveru vary.idnes.cz:

Rodičky z Ostrova a okolí nejspíše budou muset do porodnice v Karlových Varech

Rodičky z Ostrova a okolí nejspíše budou muset do porodnice v Karlových Varech

Mluvčí Nemosu Markéta Singerová se k události odmítla vyjádřit a odkázala na plánovanou tiskovou konferenci, která se uskuteční 22. března. Informaci o uzavření ostrovské porodnice ale potvrdil krajský radní pro zdravotnictví Jan Bureš.

„Zdravotní ředitel společnosti Penta Hospitals nám sdělil, že oznámili zaměstnancům, že plánují uzavření porodnického oddělení nemocnice v Ostrově. Hlavním důvodem je setrvalý klesající počet porodů. Za minulý rok jich bylo pouhých 413. Problém mají i s personálem,“ uvedl Bureš.

Vedení kraje nemá podle něj žádné páky k tomu, aby přesvědčilo Pentu k udržení porodnice ve městě. V loňském roce se v Ostrově dočasně uzavřelo i dětské lůžkové oddělení a ani to se už nejspíš neotevře.

Naprostou novinkou je situace v ostrovské nemocnici i pro hejtmanku Janu Vildumetzovou.

„Já jsem se tuto informaci dozvěděla na Facebooku, kde mě o tom informovali občané a pak pan radní. V současné chvíli k tomu nemám žádné informace. Považovala bych za férové, že nejdříve by to společnost Penta měla oznámit vedení kraje a poté k tomu svolávat nějakou schůzi v nemocnici. Tady takový postup bohužel nebyl,“ sdělila Vildumetzová.

Informace o uzavření porodnice zaskočila i ostrovského starostu Josefa Železného. „Je škoda, že se porodnice ruší. S nemocnicí budeme ještě jednat a snažit se něco vymyslet,“ řekl Železný.

Porodnice v Ostrově za poslední dva roky zaznamenala pokles téměř o sto rodiček. Podle radního Bureše by proto porody z Ostrova měla bez problému pojmout Karlovarská krajská nemocnice. Záměr už ale vyvolává první kritické hlasy.

Společnost Penta se stala většinovým vlastníkem společnosti Nemos Group na začátku března 2017, kdy převzala nemocnice v Sokolově a Ostrově.

Zdroj: https://vary.idnes.cz/porodnice-ostrov-uzavreni-nemocnice-zdravotnictvi-fyr-/vary-zpravy.aspx?c=A180306_387275_vary-zpravy_ba

Autor: Erich Kříž