Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Puškařovská stoka se dočká obnovy

Puškařovská stoka se dočká obnovy

13. 5. 2017

Výborná zpráva pro všechny milovníky historie našeho kraje a významných technických památek. Po mnoha letech se začne rekonstrukce místy už zcela zašlé Puškařovské stoky. Více v článku Lucie Žippaiové z portálu denik.cz.

Puškařovská stoka se dočká obnovy

Puškařovská stoka se dočká obnovy

"Horní Slavkov – Léto co léto řeší Slavkov velký problém, nedostatek vody v obecních vodních nádržích. Horní Puleček vysychá a dolní je pod stavem. Řešení se však našlo.

Je jím rekonstrukce Puškařovské stoky, historického vodního díla ze 16. století, které je v současné době ve velmi zanedbaném stavu. „Ukázalo se, že bez využití stávajících hornických vodních děl nelze tento problém řešit. Rekonstrukce Puškařovské stoky a úprava koryta Stříbrného potoka zajistí v budoucnu dostatečný průtok korytem Stříbrného potoka a tím i dostatečné množství vody pro potřeby obce nutné pro hospodaření v obecních vodních nádržích,” potvrdil starosta města Alexandr Terek.

Město se proto začalo obnově stoky věnovat. Podařilo se mu navázat kontakt s německým městem Ehrenfriedersdorf, kde mají podobné vodní dílo, ovšem ve velmi pěkném a hlavně funkčním stavu. „Jeli jsme se tam podívat a domluvili jsme se na spolupráci. Získáváme od nich zkušenosti, rady, jak obnovit Puškařovskou stoku,” přiblížil starosta. Společně získali dotaci z Fondu malých projektů Euregia Egrensis, Přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko. Hlavní náplní projektu je uspořádat setkání českých a německých odborníků formou dvoudenního workshopu na téma povrchová vodní díla a jejich význam pro vodní hospodářství z pohledu historiků hornictví, hydrogeologů, vodohospodářů a ekologů. Workshop proběhne v Ehrenfriedersdorfu 17. a 18. května, je přístupný i široké veřejnosti a kromě přednášek je naplánována i návštěva jejich rekonstruovaného vodního díla.

„Pro nás z toho vzniknou podklady a materiály, podle kterých budeme postupovat při obnově,” poznamenal starosta Terek. Jak doplnil, současně začne město shánět peníze a poohlížet se po vhodných partnerech, protože náklady na obnovu Puškařovské stoky se budou podle odhadů pohybovat kolem 20 až 30 milionů korun. Puškařovská stoka není přirozená vodoteč, ale umělý kanál, vybudovaný našimi předky v 16. století. Pro město není jen vodním zdrojem, ale i kulturním dědictvím, historickou památkou s nezanedbatelným vlivem na přírodní bohatství a také objektem s velkým turistickým potenciálem."

Zdroj: http://sokolovsky.denik.cz/zpravy_region/obnova-puskarovske-stoky-ma-resit-problemy-s-vodou-20170513.html

Autor: Erich Kříž