Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Přijde náš region a obce o další peníze?

Přijde náš region a obce o další peníze?

12. 6. 2020

Co vy vlastně jako senátor děláte pro svůj region? To je častá otázka, kterou v rámci své senátorské práce dostávám. O Senátu bohužel není v médiích tak slyšet, a i když se snažím o všem podstatném informovat na sociálních sítích, ne ke všem se to touhle cestou dostane. Není tedy divu, že lidé chtějí vědět, nakolik jsme my jako senátoři pro ně užiteční. V dnešním článku bych rád tuto otázku ilustroval na jednom konkrétním případě.

Ing. Miroslav Balatka, senátor obvodu č.2 - Sokolov

Ing. Miroslav Balatka, senátor obvodu č.2 - Sokolov

13. května jsme během schůze Senátu řešili z mého pohledu nejzásadnější novelu tohoto jednání. Jednalo se o zákon o kompenzačním bonusu v souvislosti s krizovými opatřeními. Paní ministryně financí Schillerová v médiích tvrdila, že Senát je proti tomuto zákonu, což ale není pravda.

Souhlasíme beze sporu s nutností vyplácet kompenzační bonus potřebným, ale máme jiný názor na to, komu prostředky na jeho vyplacení stát vezme. Jak se říká, stát vám nemůže dát nic, co by vám před tím nevzal. Nebo někomu jinému. A naše vláda, jako obvykle chce i teď tak trochu rozdávat z cizího. V tomto případě z obecních a krajských rozpočtů, které chce tímto zákonem velmi zatížit. S tím prostě nemůžu souhlasit.

Pro hrubou představu – podle vládního návrhu budou na každých 1000 obyvatel všechny obecní a městské rozpočty sníženy o cca 1,1milion korun. A kraje přijdou společně o zhruba 4 miliardy. Tento výpadek se bude sčítat s dalšími ztrátami, kterým budou obecní a krajské rozpočty v souvislosti s COVID-19 čelit.  Budou chybět peněz na investice, kterými by se dalo pomoci tolik potřebnému nastartování regionální ekonomiky.

Pro něco takového jsme s dalšími nemohli zvednout ruku. O návrhu vlády jsme debatovali hodně dlouho ze všech stran, zvažovali pro a proti a nakonec jsme přijali pozměňovací návrh, který plně vyplácení tohoto bonusu nechává na státním rozpočtu, a rozpočtů obcí a krajů se nedotkne. Zůstanou tak finančně samostatnější, než chtěla vláda, a navíc obce a kraje nebudou muset o své peníze na investice žádat a "žebrat" u vlády, když jim je vláda nesebere. Takže jsme návrh vrátili zpátky do sněmovny. A jako senátor informuji také starosty v obvodu, aby věděli, co se připravuje a aby poslancům z našeho regionu mohli říci svůj názor na tuto věc.

V době, kdy si čtete tento článek, již budeme vědět, jak se s naším pozměňovacím návrhem poslanci popasovali. Tento bod programu je totiž zařazen na jednání sněmovny na 26. května. Pevně věřím, že i oni nakonec pochopí, proč jsme původní návrh změnili. Že je to kvůli našim krajům a obcím, kde žijeme a na kterých nám záleží. A tím se vracím na samý začátek článku. Tohle je malý střípek toho, co jako senátor dělám pro svůj region. Něco, o čem se moc nepíše a ani neví. Ale je to velmi důležité. V Senátu se snažíme korigovat nepříliš povedené vládní návrhy a posuzovat je z hlediska našich měst a obcí. Výše uvedený příklad brání městské rozpočty před dalšími ztrátami. Stejně jako rozpočet našeho kraje.

Velice nerad bych totiž přihlížel tomu, jak náš region přijde o další peníze, které naopak nezbytně potřebuje. Na nastartování lokální ekonomiky, pro znovuoživení cestovního ruchu a lázeňství, a pro řešení problémů v souvislosti s útlumem těžby hnědého uhlí na Sokolovsku.

Miroslav Balatka, senátor - www.miroslavbalatka.cz 

Autor: Jiří Duchek, Miroslav Balatka