Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Prezident pro rozpojenou zemi

Prezident pro rozpojenou zemi

26. 2. 2023

Máme za sebou jedny z nejvyhrocenějších, nejulhanějších a nejvíc hysterických voleb, jaké tato země kdy zažila. A mě se nezdá úplně v pořádku, aby se v politických kampaních kopaly tak hluboké příkopy mezi lidmi, že je skoro nemožné je zasypat. Cílené rozdělování společnosti, štvaní jedněch proti druhým jen pro svůj politický zisk, toho jsme si myslím užili už docela dost i s Milošem Zemanem. A to, že se v téhle destruktivní tradici rozhodl pokračovat i Andrej Babiš, mě mrzí. Ne proto, že bych si snad nepamatoval jak se chová, jak jedná, jaký byl jako premiér a tak podobně. Mrzí mne, že se tým Andreje Babiše pro tentokrát neštítil vůbec ničeho, a ještě víc mě štve, že s následky tohoto marketingového šílenství se budeme v naší zemi potýkat ještě dlouho.

Prezident pro rozpojenou zemi

Prezident pro rozpojenou zemi

Na druhé straně jsem ale rád, že se tím lidé v naší republice nenechali vystrašit a zlomit. Že si novou hlavu státu vybrali ne na základě lhaní, fňukání a strašení, ale na základě svého vlastního rozumu a přesvědčení o tom, kdo z kandidátů dokáže tuto roli zastávat lépe, s větší rozvahou a důstojněji.

Uvědomuji si, že ne pro každého šlo o snadnou volbu, například s ohledem na komunistickou minulost obou ve finále proti sobě stojících kandidátů. Přesto si myslím, že Petr Pavel byl a je pro naši zemi lepší volbou. Své chyby z minulosti neskrýval, celým svým polistopadovým životem a službou bezpečnosti nás všech dokázal, že stojí na straně hodnot, na nichž je naše demokracie založená. Neviděl jsem ani náznak servilnosti vůči východním autoritářům, podlézání a stavění vzdušných zámků, čehož jsme si od mocenského spojenectví Miloše Zemana a Andreje Babiše užili víc než dost.

V působení Petra Pavla v bezpečnostních strukturách, stejně jeho vystupování v kampani nad jasnými postoji vystupoval klid a rozvaha. Což – jak si jistě všimli i naši občané – bylo v příkrém protikladu k chaotickému, útočnému, bezhodnotovému a neustále se měnícímu stylu „kudy vítr, tudy plášť“ Andreje Babiše.

Desetileté spojenectví Miloše Zemana a Andreje Babiše zanechalo v české společnosti hluboké stopy v podobě rozdělení, nepochopení, agresivního vymezování. Přesto jsem toho názoru, že mnohem víc než rozdělená společnost jsme společností rozdělovanou, v mnohém především vinou populistických politiků. Nelze popřít, že naše země – a především pak její okrajové regiony – mají hluboké strukturální problémy, léta z části ignorované, z části neřešené a opomíjené. Nakonec, vím to sám, s jakými problémy se potýká například můj domovský karlovarský kraj, jak těžké je řešit hluboké ekonomické a sociodemografické problémy, zasahující náš kraj prakticky v každé oblasti. Vím ale taky, že tohle za nás populisté fakt nevyřeší. Náprava je během na dlouhou trať a není jednoduchá. Jedno je ale jasné. Volit si do svého čela lidi, kteří se řídí ve svém rozhodování jen průzkumy, nebo aktuálními náladami, je z dlouhodobého hlediska sebevražedné. Populisté tohle dělají moc rádi, jenomže už vám jaksi neřeknou, že tím taky odmítají odpovědnost (protože jste to přece chtěli). Jak to pak dopadá, jsme se mohli sami přesvědčit třeba při premiérování Babiše, nebo u výsledků vládnutí jeho kamaráda Orbána.

Ale zpátky k prezidentovi. Jeho role v životě republiky je komplexní a mnohostranná a je nanejvýš podstatné, aby zemi sloužil (ne vládl) jako stabilizující síla, s rozvahou a odpovědností a snažil se společnost spojovat, nikoli kvůli svým mocenským čachrům rozdělovat. A jsem rád, že si to občané mojí země ve volbách uvědomovali a zvolili prezidentem Petra Pavla. Děkuji za to.

Jan Kuchař, poslanec

Autor: Jiří Duchek, Jan Kuchař