Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Pravidelné hlášení z jednání krajského zastupitelstva

Pravidelné hlášení z jednání krajského zastupitelstva

23. 10. 2023

Pondělní jednání krajského zastupitelstva tentokrát „trhlo“ rekord! Namísto obvyklých dvanáctihodinových maratonů se více než padesát projednávaných bodů odbavilo v rekordním čase a program byl vyčerpán už po druhé hodině odpolední. V tomto volebním období je taková rychlost nevídaná. Přispěl k ní především přístup opozice, která tentokrát své příspěvky konstruktivně směřovala k projednávaným bodům. Za koalici děkuji a dodávám – jen tak dál!

Pravidelné hlášení z jednání krajského zastupitelstva

Pravidelné hlášení z jednání krajského zastupitelstva

Ve zprávě o činnosti rady kraje se projednala i výrazná změna v meziměstské autobusové dopravě, jíž od 1.1.2024 převezme na celém území Karlovarském kraji Dopravní podnik Karlovy Vary. Cestující se tak dočkají nejen moderních autobusů, ale i lepší návaznosti spojů a propojení meziměstských linek s linkami MHD. K tomu přispějí i nové čipové karty, které si budou moci cestující vyzvednout už od začátku listopadu. Nový dopravce i kraj o tom budou veřejnost informovat.

Kratší přestřelka s opozicí se odehrála jen u bodu, v němž se schvalovala zákonodárná iniciativa Karlovarského kraje ve věci rozpočtového určení daní. Za komplikovaným názvem se skrývá koordinovaná snaha většiny krajů, aby se změnil způsob, jímž stát přerozděluje mezi kraje vybrané daně. Nově navržená pravidla by zahrnula i některá nová kritéria a konkrétně pro Karlovarský kraj by znamenala navýšení příjmů z přerozdělených daní o 716 mil. Kč. Oproti tomu je zapotřebí započítat, že by kraj už poté nedostal balíček peněz na financování oprav a rekonstrukcí krajských silnic ve výši přibližně 190 mil. Kč. I tak by ale změna byla pro náš kraj velmi výhodná a koaliční i opoziční poslanci avizovali, že se budou snažit tuto změnu ve Sněmovně podpořit.

Na zastupitelstvu proběhla i prezentace aktuálního vývoje při výstavbě dálnice D6. V současnosti je rozestavěno 21 km, z nichž 6,5 km (úsek u Krupé) bude zprovozněno za necelý rok, zbytek pak v průběhu roku 2025. Poté bude zbývat vybudovat posledních 42 km, jež se už kompletně projektově připravují. Zvýšila se i šance na dostavbu plnohodnotného čtyřpruhu mezi Chebem a státní hranicí se SRN.

Zastupitelé byli též seznámeni s průběhem budování Centra lázeňského výzkumu (CLV), což patří mezi strategické projekty našeho kraje. Centrum by mělo navázat na práci renomovaného Výzkumného ústavu balneologického, který působil až do roku 1993 v Mariánských Lázních. Zřízení CLV poskytne další impulsy pro rozvoj lázní, ale především přinese do kraje aktivitu, jež tu prozatím prakticky chybí – vědu a výzkum. Celý projekt si vyžádá skoro čtvrt miliardy korun, plných 95 % procent by ale mělo být kryto z dotace. Přepokládaný finanční přínos ovšem obnáší více než 400 mil. Kč. Centrum by mělo být plně funkční nejpozději v roce 2027.

Příznivou zprávou je i navýšení alokace projektu na konektivitu škol v Karlovarském kraji o plných 100 mil. Kč. Střední i základní školy v kraji z něj budou moci vylepšit své IT vybavení a připojení k internetu.

Autor: Antonín Jalovec