Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Potřebné finance na opravu kostela v Přílezech se získávají i z veřejné sbírky

Potřebné finance na opravu kostela v Přílezech se získávají i z veřejné sbírky

16. 9. 2018

Díky Českému svazu ochránců přírody se kostel svatého Bartoloměje v Přílezech mění z ruiny na plnohodnotnou svatyni. V příštím roce se dočká dalších oprav, na které je možné přispět do putovní kasičky. Více v článku Barbory Šmudlové ze serveru idnes.cz:

Potřebné finance na opravu kostela v Přílezech se získávají i z veřejné sbírky

Potřebné finance na opravu kostela v Přílezech se získávají i z veřejné sbírky

Její součástí je i putovní kasička, kterou tento týden členové svazu otevřeli.

„Sbírku jsme ale ještě neukončili, máme ji na dobu neurčitou. Pouze jsme poprvé otevřeli putovní pokladničku,“ upřesňuje člen spolku Václav Lupínek. Od loňského července, kdy se celá akce rozběhla, se v kasičce nashromáždilo 33 405 korun.

„Příští rok budeme na kostele svatého Bartoloměje dělat nová okna. Na ně teď sbíráme peníze,“ vysvětlil Lupínek. Náklady na pořízení oken se pohybují kolem dvou set tisíc. Na transparentním účtu je zatím 79 241 korun.

„V současnosti si žádáme od památkářů o stanovisko, abychom věděli co a jak. Snad ještě letos budeme okna zadávat do výroby. Tedy pokud seženeme někoho, kdo nám je udělá. To se ukazuje jako největší problém,“ poznamenal Lupínek.

Okna v kostele musí být totiž vyrobena na míru. „Dnes už nikdo nechce dřevěná okna moc dělat. Všichni už je vyrábějí z umělých hmot, nebo je raději nedělají vůbec,“ posteskl si.

Zdroj: https://vary.idnes.cz/karlovarsky-kraj-prilezy-kostel-svaty-bartolomej-oprava-pmu-/vary-zpravy.aspx?c=A180903_424765_vary-zpravy_pkz

Autor: Erich Kříž