Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj „Pomožme společně návratu k normálu“

„Pomožme společně návratu k normálu“

1. 2. 2021

Očkování proti koronaviru je v současnosti asi celospolečenským tématem číslo jedna. Každý z nás má před sebou volbu, zda se očkovat dá nebo ne. Každý z nás by se měl rozhodnout podle svého uvážení, na základě zkušeností svých a lidí ze svého blízkého okolí. Ale hlavně podle ověřených informací od odborníků, nejlépe těch, které známe osobně. Třeba obvodních lékařů nebo lékařů specialistů, zkrátka lidí, kterým důvěřujeme a jejichž odbornými znalostmi se řídíme i v jiných aspektech našeho zdraví.

Ing. Miroslav Balatka, senátor obvodu č. 2 - Sokolov

Ing. Miroslav Balatka, senátor obvodu č. 2 - Sokolov

Všechny nás velmi zatěžují vládní nařízení a omezení. Je zavřená většina obchodů, škol, nekonají se kulturní ani sportovní akce, nezajdeme si s přáteli na pivo či skleničku vína, zákaz provozování mají téměř všechny služby. Spousta lidí nemůže vykonávat svojí práci a vydělávat peníze. Všechna tato opatření mají jediný důvod a cíl – snížit obrovské dlouhodobé přetížení zdravotního systému, který je vyčerpaný péčí o velké množství těžkých kovidových pacientů. Zabránit kolapsu. 

A právě očkování je jednou z hlavních cest, jak se ze současného společenského a ekonomického marasmu dostat ven. Na tom se shodují všichni lékaři, se kterými jsem o této problematice mluvil, ať už lékaři z nemocnic, nebo kolegové lékaři ze Senátu. Proočkováním populace se sníží počet těžkých pacientů, zachrání mnoho lidských životů, pomůže se přetíženým nemocnicím, které se nejen v našem kraji potýkají se zoufalým nedostatkem lůžek a personálu. Snížení náporu na zdravotní systém pak umožní uvolnění vládních nařízení a budeme se moci postupně vrátit k normálnímu životu.

Já už jsem rozhodnutý, očkovat se nechám. Rozhodně ale nebudu předbíhat, trpělivě si „vystojím frontu“ a počkám, až na mě přijde řada. Hlavní je, aby vakcínu dostali co nejdříve všichni zdravotníci, záchranáři, pracovníci složek IZS a současně nejohroženější skupiny obyvatelstva - osoby s oslabenou imunitou, chronicky nemocní a senioři. 

Přemýšlejme tedy prosím hlavně o tom, co pozitivního očkování přináší. Mějme vůli naslouchat odborníkům a nebojme se jich zeptat na jejich názor. Nezapomeňme, že v dnešní době se na spoustu nemocí již neumírá právě díky očkování. Používejme při rozhodování o vakcinaci zdravý rozum. Chraňme své příbuzné, hlavně seniory a lidi s přidruženými nemocemi.  

Tyto řádky píši v polovině ledna. Očkování již probíhá, je o něj obrovský zájem a zatím bohužel poptávka několikanásobně převyšuje nabídku. Věřím, že v době, kdy tyto řádky budete číst, bude vše již běžet na plné obrátky. Věřím, že zdravotnická zařízení v krajích vakcinaci zvládnou co nejlépe. Chtěl bych poděkovat všem zdravotníkům a složkám IZS za nesmírné nasazení v této těžké době. Bez nich bychom epidemii mohli jen těžko čelit. Moc všem děkuji a držme se! 

Ing. Miroslav Balatka, senátor obvodu č. 2 - Sokolov

 

Autor: Jiří Duchek, Miroslav Balatka