Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Pomoc od vlády ne, raději pracovat!

Pomoc od vlády ne, raději pracovat!

20. 5. 2020

Určitě znáte ten sovětský plakát, kde elegantní mladík u jídla odmítá sklenku alkoholu s razným HET! U nás je známější parafráze s textem „Alkohol ne!!! Raději knihu.“ Na něj jsem si vzpomněl, když nám vláda představovala „pomoc“ podnikatelům.

Jiří Brož, předseda oblastního sdružení STAN Karlovy Vary

Jiří Brož, předseda oblastního sdružení STAN Karlovy Vary

Krátce popíši, jak to nyní vypadá v oblasti realitního zprostředkování.

Vláda v druhém březnovém týdnu zastavuje život v České republice, samozřejmě včetně ekonomického. Ale už týden poté 19. 3. 2020 vydává usnesení č. 264, že zákaz prodeje služeb se, kromě jiných, nevztahuje na realitní zprostředkování. Výborně, můžeme otevřít!

Hlavně práce realitního makléře se vždy na počátku odehrává v terénu, tedy na konkrétní nemovitosti. Zájemce ji potřebuje osobně vidět, to na dálku dost dobře nejde. Chce si vyhodnotit tři základní vlastnosti každé nemovitosti: poloha, poloha, poloha … to je takový náš realiťácký vtip, ale je to pravda – opravíte a předěláte cokoliv, jen nemovitost nepřestěhujete.

Majitel je doma = neporušuje karanténu. Realitní makléř je v práci = neporušuje karanténu. Ale co zájemce o koupi či pronájem? Řeší opravdu nezbytnou úřední věc? Nebo prohlídkou porušuje karanténu? Účast zájemce na prohlídce je dle mého názoru ještě pořád na hraně porušení omezeného pohybu osob.

Zájemci na začátku reagovali přirozeně, tedy se báli kamkoliv chodit. Po dvou týdnech začal stoupat provoz na realitních serverech a začali se množit maily a telefonáty. Nejdříve zahrádky a chatky jako každý březen a k tomu pronájmy bytů. No a po Velikonocích už je zájem velký, vlastně stejný, jako každé normální jaro. 

Vláda ti pomůže! Vláda ti pomůže?

Zákaz prodeje v provozovnách jsme měli čtyři dny – to nemá smysl řešit.

Zaměstnanci v karanténě – jsme všichni naštěstí v pořádku, jen byl zpočátku pár týdnů home office.

Pětadvacítka pro OSVČ – ne, jsme s.r.o. se čtyřmi zaměstnanci, žádný švarcsystém jako mnozí kolegové.

Pokles poptávky po službách – no byl, ale jak to změřím? Méně prohlídek, méně rezervací? Ano, ale výkyvy jsou v našem oboru běžné a umíme s nimi žít a necháváme si rezervu na horší časy – ne, o programu Antivirus nebudu ani uvažovat.

Takže jsem za březen vyplatil komplet mzdy a samozřejmě všechny daně a odvody. A v pátek 24. dubna odešlo DPH za první kvartál. Jak říká paní ministryně financí: Máš tržby, tak plať!

Od vlády nic nechci a nic neočekávám. Žádnou platbu mi neodložila ani neodpustila.

Nepotřebuji od státu pomoc, jen nastavení pravidel a vymáhání jejich dodržování. Od března 2020 platný zákon o realitním zprostředkování je konečně první vlaštovkou.

Tomáš Baťa to řekl jasně: „K této své práci nepožaduji podpory od nikoho, jmenovitě ne od státu. K této své práci potřebuji jediné – aby mi bylo dovoleno pracovat.“

 

Jiří Brož,

předseda oblastního sdružení STAN Karlovy Vary (a majitel realitní kanceláře)

Autor: Jiří Duchek, Jiří Brož