Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Pokutu zaplatíme, hlavně pusťte dotace, shodli se krajští zastupitelé

Pokutu zaplatíme, hlavně pusťte dotace, shodli se krajští zastupitelé

20. 8. 2013

Ústečtí i karlovarští krajští zastupitelé se přihlásili v tajné volbě k zaplacení stamilionových pokut za chyby v projektech dotovaných z ROP Severozápad. Celkem je to vyjde na 906 milionů korun. Na zaplacení korekcí půjčí oběma krajům stát. Splatit je musí do roku 2020. ROP Severozápad by se měl rozběhnout za měsíc.
Pokutu zaplatíme, hlavně pusťte dotace, shodli se krajští zastupitelé

Pokutu zaplatíme, hlavně pusťte dotace, shodli se krajští zastupitelé

Ústečtí krajští zastupitelé v pondělí schválili zaplacení korekcí dotačnímu úřadu ROP Severozápad. Do roku 2020 musí splatit 598 milionů korun. Pro bylo v tajné volbě 39 z 48 zastupitelů. Zaplacení své části korekce schválili v pondělí i karlovarští zastupitelé. Menší z obou krajů bude splácet 308 milionů. Do roku 2020 to bude 40 milionů korun ročně, proti 100 milionům, které po kraji požadovalo ministerstvo financí ještě před rokem.
Vedení Karlovarského kraje dostalo v pondělí ráno dopis z ministerstva financí a ministerstva pro místní rozvoj. Podle hejtmana Josefa Novotného značí, že je snaha odblokovat ROP Severozápad opravdu silná.
"V dopise stojí přesně to, na čem jsme se s ministry již dohodli. Zásadní posun vidím v tom, že oproti původním sto milionům bude Karlovarský kraj splácet ročně jen čtyřicet," řekl.
Kromě toho, že příjemci dostanou už slíbené peníze, mohli by zájemci už za měsíc opět podávat žádosti o evropské dotace. V operačním programu je přitom stále ještě nevyčerpaných 6,5 miliardy korun.
"K dohodě došlo pět minut po dvanácté," konstatoval předseda Výboru Regionální rady ROP Severozápad a náměstek hejtmana Karlovarského kraje Petr Navrátil (ČSSD). Zároveň upozornil, že žadatelé mají čas podat projekty pouze do konce letošního roku.
Pokutu za chyby v projektech vyměřila Karlovarskému a Ústeckému kraji Evropská komise, a to v celkové výši 1,6 miliardy korun.
 

Zdroj: ČTK