Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Pokračování koaličního jednání

Pokračování koaličního jednání

15. 11. 2020

Po páteční shodě nad programem a koaliční smlouvou se KOALICE PRO ZMĚNU "21" sešla s ODS/KDU-ČSL nad strukturou krajské vlády.
 

Pokračování koaličního jednání

Pokračování koaličního jednání

Bohužel musíme konstatovat, že postoj těchto partnerů je pro nás velkým zklamáním. Toto uskupení disponuje 4 zastupiteli (+ 1 zástupcem SNK1) a vzneslo požadavek na pozici hejtmana a 2 dalších zástupců v Radě kraje. Takový model, který obsazuje třetinu Rady pro ODS/KDU-ČSL je zcela v rozporu s volebním výsledkem a rozložením mandátů pro jednotlivé partnery.

Přestože jsme ODS/KDU-ČSL chtěli vyjít nadstandardně vstříc a nabídli 1. náměstka hejtmana, dalšího člena Rady a možnost nominovat uvolněného zastupitele nebo předsedu komise či výboru, naši partneři odmítají mírnit své požadavky, včetně nároku na nominaci hejtmana.

Je smutné, že vzniku většinové krajské koalice, ve které je shoda na programových prioritách i na koaliční smlouvě, brání nerealistický požadavek koalice ODS/KDU-ČSL na pozice v krajské exekutivě na úkor dalších partnerů. Trpělivě jsme vysvětlovali přístup vyváženosti a proporcionality, stejně tak vstřícnost hnutí STAN nereflektovat svůj vyšší počet mandátů ve prospěch rovnoměrného rozložení pro všechny partnery.

Silový přístup v podobě neoprávněných požadavků odmítáme. Naše nadstandardní nabídka pro ODS/KDU-ČSL zůstává v platnosti a je tak odpovědností tohoto uskupení, zda upřednostní mocenskou ambici nebo práci v partnerské, vyvážené koalici.

Za STAN společně s KOA, VPM Cheb a TOP09,
Petr Kulhánek