Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Poděkování za korektní kampaň a slušné a poctivé vyjednávání o složení zastupitelstva kraje

Poděkování za korektní kampaň a slušné a poctivé vyjednávání o složení zastupitelstva kraje

11. 11. 2020

Chtěl bych především poděkovat všem, kteří se kampaně naší koalice STAN, KOA, VPM Cheb a TOP 09 v krajských volbách zúčastnili. Od zimy jsme poctivě vyjednávali o složení kandidátky, programu, grafice, heslech jednotlivých akcích letní před kampaně i ostré kampaně.

JUDr. Radan Večerka, předseda KV STAN Karlovarského kraje

JUDr. Radan Večerka, předseda KV STAN Karlovarského kraje

Zpětně mi to připomnělo atmosféru doby před 30 lety, kdy jsem prvně v životě pomáhal ve svobodných volbách organizovat ve Varech kampaň OF do parlamentu tehdy ještě ČSSR. Spousta nadšených lidí, improvizace, neustálá mezilidská pozitivní komunikace, málo financí, spousta výborných i samozřejmě+ horších nápadů. A ohromný entuziasmus po výborném výsledku a rozpadu nadvlády komunistů…

Proto je i nutné poděkovat za každý hlas pro naši koalici i v těchto volbách. Nezklameme. Výsledek, který nás opravňuje být významnou silou v krajském zastupitelstvu je zavazující. Po volbách se ihned vytvořily vyjednávací týmy a pod vedením lídra kandidátky začala neméně důležitá část již povolebního demokratického procesu. Sestavování koalice. Již předem jsme si určili logické mantinely vyjednávání. Programové ale i personální. Totiž to, že s ANO a SPD do koalice nikdo z našich zastupitelů nevstoupí.

Ukázalo se v průběhu vyjednávání, že tato podmínka byla klíčová. Díky lídrovi kandidátky Petrovi Kulhánkovi a jeho stále stejné, korektní a slušně vedené diskusi s ostatními partnery se postupně podařilo dát dohromady s Piráty, Místními, SNK a VOK silný a jednotný blok 21 mandátů. Ukázalo se, že protistrana, tedy ANO sice volby vyhrálo, ale někde v průběhu uplynulé doby totálně ztratila prakticky veškerý potenciál složit koalici. Takže dnes i přes proklamaci spojení s ODS/KDU a párem uprchlíků mají míň hlasů než naše „21“. Takže, když by chtěli vládnout, musili by se spojit se zbývajícími mandáty z SPD. Což o to, ANO by to určitě nevadilo, ale ostatním asi ano… 

Další etapa nastává nyní. Rozštípnout „21“ se už nedaří, tak nastávají útoky na jednotlivce. Nemůžete být nějakou dobu v nějaké veřejné funkci primátora, starosty, zastupitele, senátora, abyste si neudělali nepřátele, nemůžete někdy neudělat rozhodnutí které někoho nebolí…tedy pokud neděláte jen politiku založenou na PR jako krajské i celostátní ANO. To pak bolí celé generace lidí.

Doufám a předpokládám, že tento náš krajský předvolební a povolební čas skončí úspěšným krajským zastupitelstvem 12.11. 2020. A úspěšné bude v každém případě.

Nejvíc se však těším na příští rok. Rok celostátních voleb. Naši lidé jsou připraveni změnu, kterou jsme v kraji načali i trochu toho étosu z roku 1990, kterou nesou někteří z nás pamětníků přenést i do parlamentních voleb.

 

Radan Večerka, předseda KV STAN Karlovarského kraje

Autor: Jiří Duchek, Radan Večerka