Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Ohlédnutí starosty Františkových Lázní

Ohlédnutí starosty Františkových Lázní

17. 9. 2022

Jak všichni víte, čekají nás ke konci září volby. Už zase. Tentokrát ty komunální, ve všech našich městech a obcích – a je to ten typ voleb, který má potenciál ovlivnit realitu našich každodenních životů ve velké míře. Protože na nich záleží, v jak spravovaných obcích budeme žít, jak se jim bude dařit a jak se budou rozvíjet ve věcech na první pohled snad z hlediska vysoké politiky malých, ale z hlediska občanů zásadních.

Jan Kuchař, poslanec a starosta Františkových Lázní

Jan Kuchař, poslanec a starosta Františkových Lázní

Docela rád bych proto v dnešním článku opustil svou poslaneckou lavici a věnoval se zkušenostem starosty, který pečoval v uplynulých letech o své město - Františkovy Lázně. Přemýšlím o těch letech a jsem přesvědčen, že se nám povedlo naplnit jedno z hlavních hesel, s nímž jsme šli do předchozích voleb, totiž že i politiku na malém městě jde dělat poctivě, rozumně a odpovědně. S pokorou a respektem si dovolím tvrdit, že v tomto ohledu jsme obstáli, a obrátili jsme kormidlo vedení města od kmotrů a klientelistických vazeb směrem k vstřícné a transparentní radnici.

Jak ale sami víte, nebyly to nejen pro naši zemi a naše obce a města snadné roky. Ale i když nám většinu pomalu končícího volebního období komplikovala covidová pandemie, včetně všech tehdejších drtivých vládních opatření, uzavírek okresů a drastického omezení lázeňských a turistických služeb, a přesto že koronavirus vzápětí následovala uprchlická a energetická krize, dokázali jsme realizovat či připravit řadu klíčových záměrů, které naše město posouvají o pěkný kus kupředu. Nakonec – přijeďte se k nám do Františkových Lázních podívat a přesvědčit se na vlastní oči.

Dovolte mi tedy malou inventuru toho, co se dá za těch pár let stihnout: začínáme realizovat slibovaný podchod na hlavním tahu I/21 do Žírovic, který je velmi důležitý z hlediska bezpečnosti našich občanů, ekologizujeme františkolázeňskou výtopnu, jsme ve finále příprav vzniku rehabilitační kliniky a vysokoškolského kampusu Luisiny Lázně, investovali jsme množství prostředků do městské zeleně, nových vodovodů, oprav našich kulturních památek, které jsou naším rodinným stříbrem, obzvláště poté, co jsme dovedli naše město k zápisu na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO…

Kdybych ale měl vybrat jen jednu věc, na kterou jsem hrdý, byl by to projekt rehabilitační LuisaReha kliniky. Ten ovlivní podobu a život nejen v našem městě, ale celém regionu, na desítky let. Nejen, že vrátíme k životu doposud opuštěnou a chátrající historickou budovu, ale naplníme ji i pomocí druhým a vzděláním. Vznikne tu meziregionální středisko s evropským významem pro odbornou přípravu a další vzdělávání, plánujeme vysokoškolský kampus ve spolupráci s brněnskou MUNI a 3. lékařskou fakultou UK Praha, cca pro 120 studentů rehabilitace ve 2 až 3 oborech. Především se bude věnovat oblasti, která v České republice zatím úplně chybí. Jde hlavně o neurotraumatologickou péči, dlouhodobou spinální a neurorehabilitaci. Zjednodušeně - bude se věnovat pacientům po autonehodách, těžkých úrazech a mozkových příhodách, a zcela laicky řečeno se bude věnovat zraněním mozku a páteře. Jde o to, že včasná a zároveň dlouhodobá rehabilitace je u těchto lidí zcela zásadním krokem k tomu, aby se dokázali vracet do života. Bude to unikátní fenomén, první svého druhu v republice, který zároveň velmi dobře doplňuje náš tradiční obor – lázeňství.

Navíc, zhruba dvacet pět procent kliniky bude tvořit ambulantní část, otevřená i klientům z našeho města. Dotáhli jsme jej s investorem skrze veškerou projektovou dokumentaci, máme dohodnutou spolupráci s univerzitami, souhlas zastupitelstva a startujeme…

A kdyby po mém působení na starostenské židli měla zbýt jen jedna takhle věc, byl bych naprosto spokojen. I když – samozřejmě – rozvojových projektů máme mnohem víc a rád bych i je dotáhl k úspěšné realizaci. O tom ale rozhodnou lidé a jejich hlasy. Proto prosím přijďte k volbám, ať je Vaše volba jakákoliv. Právě Vaše hlasy jsou nejlepším vysvědčením pro nás všechny - starosty i zastupitele.

Jan Kuchař, poslanec a starosta Františkových Lázní

Autor: Jiří Duchek, Jan Kuchař