Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Nutná renovace dvou kaplí na Žluticku proběhne již tento rok

Nutná renovace dvou kaplí na Žluticku proběhne již tento rok

17. 5. 2018

Kaple luční pod Protivcem a kaple Jana Nepomuckého by měli být zrenovovány již na podzim letošního roku. Více v článku Marie Peterové ze serveru karlovarsky.denik.cz:

Nutná renovace dvou kaplí na Žluticku proběhne již tento rok

Nutná renovace dvou kaplí na Žluticku proběhne již tento rok

Do konce září tohoto roku by měly být obě kaple opravené. Přispívat na to bude Ministerstvo zemědělství. „Momentálně čekáme na informace z ministerstva. I když není zcela jasné, kdy opravy začnou, víme určitě, že hotové budou do konce září tohoto roku,“ řekl Václav Slavík, starosta města Žlutice.

Takzvaná luční kaple je na tom velmi špatně. V současnosti ji zakrývá plachta, aby se úplně nerozpadla. Kamenná kaple byla postavena v 1. polovině 19. století v nivě potoka Velká Trasovka, při silnici do Žlutic jihozápadně od vsi Protivec. Po roce 1945 přestala být kaple udržována a postupně chátrala. Louka kolem kaple zarostla a byla trvale zamokřena, což narušuje pochopitelně i statiku stavby. V 70. a 80. letech 20. století proběhly opravy objektu, ale od té doby opět chátral.

Kaple Jana Nepomuckého je ve stavu lepším. Nejvíce si žádá opravu střecha. Pokud se střecha neopraví, hrozí kapli pomalý, ale jistý rozklad. U této stavby ale zase často řádí vandalové. „Luční kaple leží na dost odlehlém místě, snad proto ji nechávají výtržníci být. To se o kapli Jana Nepomuckého bohužel říct nedá. Kaple je na dosah města, čili je to pro výtržníky ideální cíl. To nás dost mrzí,“ sdělil Václav Slavík.

Kaple svatého Jana Nepomuckého v podobě pseudorománské rotundy byla postavena místním okrašlovacím spolkem a městem Žlutice v roce 1901 podle plánu zemského inženýra Mladovského na výšině při silnici na Borek jihozápadně nad městem Žlutice. Kaple byla vystavěna jako náhrada za zbořenou kapli svatého Jana Nepomuckého z roku 1710, která musela ustoupit stavbě železnice. Dne 16. května 1901 byla kaple slavnostně vysvěcena.

Na obě kaple nechalo město vyrobit mříže, které budou na objekty v nejbližší době dosazeny.

Zdroj: https://karlovarsky.denik.cz/zpravy_region/dve-kaple-na-zluticku-se-dockaji-opravy-jedna-to-potrebuje-vice-nez-druha-20180501.html

Autor: Erich Kříž