Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Nově otevřená důlní štola v Jáchymově odkazuje na hornickou minulost

Nově otevřená důlní štola v Jáchymově odkazuje na hornickou minulost

29. 8. 2019

Fiktivní štola s důlní technikou v blízkosti lázeňského centra v Jáchymově připomíná historii lázní ve spojistosti s těžební činností. Více v článku Petra Kozohorského ze serveru idnes.cz:

Nově otevřená důlní štola v Jáchymově odkazuje na hornickou minulost

Nově otevřená důlní štola v Jáchymově odkazuje na hornickou minulost

Nové lákadlo evokuje výjezd důlní lokomotivy s vozíkem na přepravu horníků z fiktivní štoly Eduard.

Tento počin vznikl ve světle faktu, že se hornická krajina Krušnohoří nedávno stala součástí kulturního dědictví UNESCO. I proto jsou u štoly Eduard rozmístěné informační tabule odkazující na ostatní důlní památky v regionu. 

„Chtěli bychom, aby se portál štoly stal instagramovým fotopointem a zároveň jakousi vstupní branou do celého hornického Krušnohoří,“ uvedl při odhalení portálu Eduard Bláha, generální ředitel Léčebných lázní Jáchymov.

Fiktivní štola s důlní technikou není jedinou připomínkou hornické minulosti města. Ta dodnes žije v podobě dolu Svornost, který jáchymovské lázně spravují. Odkazuje na ni i nedávno otevřené saunové centrum v Lázeňském centru Agricola.

Vedení lázeňské organizace v rámci odhalení důlního portálu představilo i nový krátký dokument, který je virtuální prohlídkou právě dolu Svornost. Jeho vedoucí Jiří Pihera v něm popisuje nejen samotný proces jímání vody nasycené radonem, ale také mechanismus, jakým léčivá voda vzniká. 

„Dokument je zatím v češtině s německými titulky, do budoucna ale chystáme i další jazykové mutace,“ doplnil Eduard Bláha. Krátký film se bude pravidelně promítat v jáchymovském kině Radium.

Zdroj: https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/lazne-jachymov-lazenstvi-expozice-dulni-technika-agricola-tezba-historie.A190824_497398_vary-zpravy_ba

Autor: Jiří Duchek