Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Nová vláda najde pod stromečkem knihu s výzvou, aby nezapomněla na strukturálně postižené regiony

Nová vláda najde pod stromečkem knihu s výzvou, aby nezapomněla na strukturálně postižené regiony

23. 12. 2021

Speciální vánoční dárek nachystali nové vládě senátoři Miroslav Balatka (STAN) a Zbyněk Linhart (STAN). Každému z členů vládního kabinetu společně poslali knihu sociologa Daniela Prokopa „Slepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti“. Chtějí touto formou upozornit na dlouhodobě přehlížené problémy strukturálně postižených regionů, a v přiloženém dopise vyzývají k uskutečnění takzvaného Marshallova plánu pro chudé regiony – konkrétně Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj. Kniha a dopis odejdou 23. 12. 2021 ráno pravidelnou vládní poštou.

Nová vláda najde pod stromečkem knihu s výzvou, aby nezapomněla na strukturálně postižené regiony

Nová vláda najde pod stromečkem knihu s výzvou, aby nezapomněla na strukturálně postižené regiony

„Chceme Vám připomenout jeden z dlouhodobých zásadních problémů našeho státu, který všechny předchozí vlády buď nechtěly vidět, nebo nedokázaly řešit, nebo jen předstíraly, že řeší,“ píše se v dopise podepsaném oběma senátory. „Je navýsost paradoxní, že v České republice stále pokračuje rozevírání nůžek mezi chudými a bohatými, a stále více se zvyšují regionální nerovnosti, když od našeho vstupu do EU bylo v rámci kohezní politiky z fondů EU na „řešení“ právě této problematiky neúspěšně vynaloženo už neuvěřitelných 1,34 bilionu korun, tedy 52 miliard eur. Paradoxně tyto finance působí přesně opačně,“ zdůrazňuje v dopise Miroslav Balatka.

Noví ministři se budou moci v knize Daniela Prokopa například dočíst, že je třeba zaměřit se na mnohem větší investice do škol, změnit daňový systém tak, aby pomohl lidem s nízkými příjmy, změnit rozpočtové určení daní, které by strukturálně postiženým regionům umožnilo, aby oproti jiným regionům nebyly penalizované atd. V krátkosti, volá po záchranném plánu pro chudé regiony.

„Chceme Vás proto na tento dlouhodobý a trvale neřešený problém upozornit hned na začátku vládního angažmá. Nepodceňujte, prosíme, chudobu, ať už regionální, energetickou či jakoukoli jinou. Je to mnohem závažnější problém, než se na první pohled může zdát z pohledu bohaté Prahy – podívejte se například na výsledky voleb v těchto nejchudších regionech a korelaci těchto výsledků s extremismem. Napněte, prosíme, všechny své síly na vyrovnání regionálních rozdílů, a poučte se z chyb předchozích vlád, aby následky neřešení tohoto problému krutě neodnesla celá společnost, včetně regionů nejbohatších,“ vzkazuje ve vánočním dopise vládě Zbyněk Linhart s tím, že v rámci programového období 2021-2027 má být právě na kohezní cíle vynaloženo dalších 21,1 miliard eur, tedy 550,5 miliardy korun.

Senátor Zbyněk Linhart je předsedou senátního Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, senátor Miroslav Balatka je předsedou Podvýboru pro regiony v transformaci, který se systematicky zabývá problematikou Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje. Nápad zaslat Vládě ČR vznikl právě na poslední prosincové schůzi tohoto Podvýboru, je to tedy dopis i všech členů tohoto podvýboru.

Autor: Jiří Duchek, Miroslav Balatka