Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Ministr Mikuláš Bek navštívil Karlovarský kraj, zaměřil se na problémy v regionu a vysokou odbornou polytechnickou školu

Ministr Mikuláš Bek navštívil Karlovarský kraj, zaměřil se na problémy v regionu a vysokou odbornou polytechnickou školu

30. 5. 2023

Na konci května navštívil Karlovarský kraj ministr školství Mikuláš Bek, který se věnoval problematice reformy školství a vysokého školství v regionu. Jeho návštěva zahrnovala návštěvu kraslické školy, setkání s politiky, zaměstnavateli v Sokolově a veřejnou debatu pořádanou institutem iSTAR.

Ministr Mikuláš Bek navštívil Karlovarský kraj, zaměřil se na problémy v regionu a vysokou odbornou polytechnickou školu

Ministr Mikuláš Bek navštívil Karlovarský kraj, zaměřil se na problémy v regionu a vysokou odbornou polytechnickou školu

"Návštěvu ministra školství vidím jako ukázku toho, že pro současnou vládu není koheze s chudšími regiony jen prázdný pojem, ale chápe, že naše problémy potřebují především pozornost z centra," uvedl Erich Kříž, předseda STAN Karlovarského kraje.

Jan Kuchař, poslanec, 1. místopředseda STAN Karlovarského kraje doplnil: "Je důležité, že do našeho kraje v tomto volebním období, již podruhé zavítal ministr školství. Je to známkou, že se na nás nezapomíná. Debata o možnosti vzniku odborné vysoké školy a jasný časový rámec je nadějí."

V rámci svého programu navštívil ministr Mikuláš Bek základní školu v Kraslicích, kde se konala diskuse o změně školní docházky na režim 8 + 2. Návrh spočívá ve zkrácení povinné školní docházky na základní škole z devíti na osm let a přidání dvou povinných let na střední škole. Cílem je zabránit vypadnutí dětí ze vzdělávacího systému a zvýšit jejich kvalifikaci, a tím i uplatnitelnost na trhu práce.

Dalším tématem byla otázka financování školní infrastruktury pro vnitřní periferie, které je často nedostupné, a efektivita asistentů pedagogů. "Jsem moc rád, že jsem mohl uvítat ministra školství právě na naší škole. Dosud byly ‘periferní’ školy spíše mimo zájem ministerstva. Je to i signál vyjádření podpory pro náš kraj, která začala přednostním uvedením středního článku MŠMT v našem kraji," uvedl Jan Kuzebauch, ředitel ZŠ Kraslice.

Debata se také zaměřila na dostupnost míst ve středním školství, která je v současné době aktuální pro některá města České republiky. K situaci v Karlovarském kraji se vyjádřil hejtman Petr Kulhánek: "Již před letošním přijímacím řízením jsme navýšili kapacitu o 160 míst, což je 5 % celkové kapacity, a kapacitně tak jsme zcela v pořádku."

"Nejedná se o celostátní problém, do jisté míry omezeno na Prahu a částečně větší města, co je ale zastaralé, to je systém přihlášek na střední školy, to změníme," komentoval situaci ministr Bek.

Během své návštěvy ministr Mikuláš Bek rovněž řešil problematiku vysoké školy v Karlových Varech. Toto téma bylo diskutováno s místními politiky a zaměstnavateli. Veřejnou debatu moderoval Jan Farský, ředitel institutu moderní politiky iSTAR, a Daniel Stark, předseda mSTAN Karlovarského kraje. "Karlovarský kraj si zaslouží svou vlastní vysokou školu. Věřím, že právě tady by mohla vzniknout vzorová polytechnika, na jejíž směřování budou mít zásadní vliv místní zaměstnavatelé a samosprávy," uvedl Mikuláš Bek.

Vznik vysoké školy v regionu dlouhodobě akcentuje i místní politická reprezentace. “Vítám dnešní návštěvu pana ministra v mém senátním obvodě, je důležité, aby se myslelo na naše chudší regiony, polytechnika je krok správným směrem. Nezapomínejme ani na naše základní školství," komentoval situaci Miroslav Balatka, senátor za Sokolovsko a Mariánskolázeňsko. Ke vzdělávání kvalifikovaných pracovníků přímo v Karlovarském kraji se vyjádřil i Miroslav Plevný, senátor za Chebsko a Tachovsko: "Důležitá je také podpora existujících nebo i nově vznikajících bakalářských oborů realizovaných přímo v našem kraji."

Autor: Jiří Duchek