23. 4. 2025
Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Manfred Kraus: Slušnost versus šikana
Manfred Kraus: Slušnost versus šikana
29. 3. 2025
Již delší dobu (několik let) osobně pociťuji napětí mezilidských vztahů ve společnosti. Možná jsem slova slušnost proti šikaně zvolil nevhodně, ale moje osobní poznání zaznamenalo, že se slušnost a lidskost v té naší malé zemi vytrácejí.

Manfred Kraus: Slušnost versus šikana
V několika posledních měsících rezonuje ve sdělovacích prostředcích slovo šikana ve spojitosti s chováním dětí ve školách i mimo ně. Přitom šikana se netýká jen školního prostředí, jsme svědky šikany u obchodních center, v pracovním životě, v online prostoru, ale také v rodině. V mnoho případech je šikana latentní (tedy skrytá veřejnosti), ale ve školním prostředí a mezi dětmi je nejzávažnější a má největší následky.
Šikanu, jako protiprávní jednání, můžeme zařadit mezi jedno z nejzávažnějších protiprávních jednání, protože nejčastěji se děje vůči dětem, je velmi tvrdá, drsná a má nedozírné následky na duševní zdraví pro dítě nejen v daném okamžiku, ale zejména do budoucna.
Přemýšlím, kam se společnost posunula, proč se čím dál více, alespoň z mého pohledu, vytrácí morálka, slušnost, pomoc jeden druhému, ochrana slabšího, pravdomluvnost apod. Co je tím pravým důvodem a kde jsou příčiny, proč to všechno zlo vzniká? Budu asi odvážný, všechno to zlo vzniká doma, v rodinách, kde dítě dostává nějaký vzorec, kde vnímá, jak se chová jeden rodič k druhému, rodič k prarodiči, a to ať už slovně či fyzicky nebo ignorancí a ponižováním, tam to všechno začíná.
A tento vzorec chování si dotyčný přenáší do školy a dalšího života a třeba i na pracoviště, kde má šikana různé rozměry – ať už mezi kolegy, zaměstnanec vůči nadřízenému, nebo naopak. Jsem přesvědčen, že to je celkový stav společnosti a chování je o vzorech, které mladý člověk vidí, ať už jsou to rodiče, učitelé nebo třeba politici, prezidenti, sportovci, umělci, ke kterým člověk vzhlíží. Mládež zhrubla a případy šikany jsou stále radikálnější a tvrdší.
Značný vliv na chování lidské populace, nejen dětí, má kyberprostor. Děti mohu hrát hry s agresivní tématikou, kde mají několik životů, hrát bojové hry kde jeden s omezeným IQ buší holýma rukama nebo kope druhého s omezeným IQ opakovaně do hlavy až padne k zemi, mnohdy může soupeře také zabít. A pak tento vzorec aplikují v reálném životě a diví se, že jejich chování je posuzováno jako šikana. Jenže v realitě může stačit jedna rána a napadený může skončit mrtvý nebo do konce života jako mrzák. A to už potom nikdo nikdy nevrátí.
S kyberprostorem souvisí také kyberšikana, jako nejnovější forma šikany, která je čím dál agresivnější, pokud to vyplyne na povrch. Důsledkem toho dnes děti často volají o pomoc kvůli tomu, že uvažují o sebevraždě právě kvůli těmto problémům. Řežou se, nejí a podobně. To vše má velký dopad na jejich psychiku. A s každým posunem technických možností, které dnes internet a sociální sítě nabízejí, se to posouvá dál a dál. Uvidíme, co přinese umělá inteligence.
Nebo jiný názorný příklad, kdy jeden náš pan exprezident nebyl člověkem, který by se snažil lidi spojovat a říkat něco hezkého. Urážel kdekoho, mluvil vulgárně ve veřejném prostoru a dělá to dodnes. Pro mě takový člověk nemůže být někým, koho bych si měl vážit. Stejně tak dnes někteří politici (zákonodárci), kdo je sprostší, kdo nějak pomluví druhého nebo řekne nepravdu, je pro některé bohužel ikonou. Nechápou to dospělí a děti to už vůbec nepochopí.
Vezměme si třeba válku na Ukrajině, bohužel pro některé u nás v republice i ve světě je Putin někým, koho bychom měli oslavovat, že to je borec, ale to je normální vrah, jako byl Hitler nebo Stalin. To je brutální, přitom Evropa v posledních 110 letech zažila dvě světové války s obrovskými utrpeními a krutostmi proti lidskosti. Za mě je to prostě obrovský problém této společnosti, protože to nutí k agresi.
Pojďme společně vrátit do společnosti slušnost, důstojnost, lidskost a morální hodnoty.
Autor: Manfred Kraus