Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Krajské zdravotnictví – věc zapeklitá

Krajské zdravotnictví – věc zapeklitá

21. 4. 2017

Tisková zpráva krajského klubu STAN s podporou KOA, KDU-ČSL a TOP 09.

Zdravotnictví. Dominantní téma krajského zastupitelstva, podpořené účastí sestřiček. Situace začíná být kritická a je třeba okamžitých řešení. Schválené dodatečné navýšení kapitálu nemocnice však zůstává na půli cesty.

Zastupitelé krajského klubu, v pozadí demonstrující zdravotníci.

Zastupitelé krajského klubu, v pozadí demonstrující zdravotníci.

Skoro stejná debata jako před dvěma měsíci se uskutečnila nad tématem mezd ve zdravotnictví. Tématem totiž bylo nové další navýšení základního kapitálu KKN o deset milionů proto, aby bylo možné navýšit mzdy středního zdravotnického personálu. Diskuse trvala několik hodin a ukázala, že situace není úplně systematicky řešena. Jan Horník, senátor, krajský zastupitel a starosta Božího Daru, dodal: „Nesystémové navyšování prostředků každé zastupitelstvo o miliony korun nic neřeší. Pojďme se bavit o tom, že navýšíme prostředky jednorázově o 40 milionů korun, což ale neznamená, že se nutně utratí. Vedení nemocnice bude mít pouze volnější ruce a problém se bude moci s většími penězi řešit lépe. Nyní se totiž nacházíme nikoli v krizovém řízení, ale v řízení přímo katastrofickém. Schválených 10 milionů totiž nepomůže tomu, aby se smazal rozdíl mezi platy ve státních a krajských zařízeních.“

Krajská rada si ve svém programovém prohlášení dala za cíl „podporu ochrany státní hranice formou spolufinancování technických prostředků k její ochraně.“ Jasně deklarovaná podpora přeshraniční spolupráce naopak chybí. Petr Zahradníček, krajský zastupitel a místostarosta Lokte, upřesňuje: „Trochu nerozumím, jaké technické prostředky jsou myšleny k ochraně hranic. Jestli jde o ostnaté dráty, závory nebo drony? Tomu se mi nechce snad ani věřit. V době čilé přeshraniční spolupráce s Německem naopak krajská vláda nemá o tomto každodenním fenoménu příhraničí ve svém programovém prohlášení ani slovo. Což je smutné, až absurdní.“

Těžba lithia z odkaliště u Horního Slavkova je stále nevyjasněná, zatímco všechny okolní obce opakovaně říkají, že jediná přípustná varianta je přeprava po pásovém přepravníku a železnici, řízení ještě nebylo ukončeno. Oľga Haláková, krajská předsedkyně KDU-ČSL a starostka Bečova nad Teplou, přibližuje: „Jako starostové okolních obcí dlouhodobě upozorňujeme, že ve 21. století není možné zatěžovat naše obyvatele i životní prostředí zbytečnou kamionovou dopravou, zvláště, když je k dispozici vlaková přeprava. Pevně věříme, že v této otázce zvítězí zdravý rozum, zájmy našich občanů i ochrana přírody.“

Zastupitelstvo odsouhlasilo i přidělení dotací pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch. V oblasti kultury a památkové péče rozdělil kraj 8 270 000 Kč. Na dotace v oblasti podpory cestovního ruchu byly určeny celkem dva miliony korun, částka nebyla vyčerpána celá, nakonec byly úspěšné aktivity v celkové výši 563 tisíc korun. Rovněž tak neperiodické publikace nakonec dostaly 280 000 Kč z vyhrazeného jednoho milionu. Na opravy kulturních památek pak zastupitelé odsouhlasili 5 247 000 Kč. Jiří Klsák, krajský zastupitel a náměstek primátora Karlových Varů, je rozhodnutím potěšen: „Ukazuje se, že trpělivá práce ve výborech a komisích má svůj smysl, protože se letos podařilo zajistit významné finanční prostředky nejen pro naše památky, ale i pro kulturu, cestovní ruch a s tím spjatých publikací. Škoda jen, že se zatím nepodařilo vyčerpat všechny vyčleněné peníze.“

Autor: