Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Krajské ANO se rozhodně nebojí lhát. Představitelé STAN KVK však chtějí, aby lidé znali fakta.

Krajské ANO se rozhodně nebojí lhát. Představitelé STAN KVK však chtějí, aby lidé znali fakta.

7. 11. 2022

Ve zkratce - zpráva o tom, že současná krajská koalice ohrožuje možnost zlepšit onkologickou péči v Karlovarském kraji, je obludná lež. Andrej Babiš Karlovarskému kraji peníze poslat nechtěl, chtěl je utratit v Praze. Tuto šanci krajům dal až ministr Válek a my ji využijeme.

Krajské ANO se rozhodně nebojí lhát. Představitelé STAN KVK však chtějí, aby lidé znali fakta.

Krajské ANO se rozhodně nebojí lhát. Představitelé STAN KVK však chtějí, aby lidé znali fakta.

Představte si situaci, že potřebujete jako člen krajského hnutí ANO zahltit sociální sítě poplašnou zprávou o tom, jak vedení Karlovarského kraje může přijít o dotace na rozvoj onkologické péče v regionu. Vytvoříte na to téma štvavý pamflet s nehoráznou lží o tom, že na financování onkologické péče pro region zajistila předchozí vláda Andreje Babiše stovky milionů korun. „Tyto peníze stále leží na ministerstvu zdravotnictví a stále jsou alokovány pro Karlovarský kraj,“ vysvětlila poslankyně parlamentu Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Jenže pravda je jinde. V rámci své volební kampaně do sněmovny přišel Andrej Babiš na jaře 2021 s velkolepým záměrem, že by v Praze mohlo za 7 miliard vyrůst moderní onkologické centrum. Šéfa ANO Karlovarský kraj v ten moment absolutně nezajímal (možná jste si všimli už dřív, že má ke kraji zřejmě nějakou averzi). Jeho nápad vyvolal velkou obavu onkologů, kteří upozornili, že kvůli pražskému megacentru by chyběli odborníci přímo v krajích a péče o onkologické pacienty by se stala ještě hůře dostupnou. Podle jejich mínění bylo lepší cestou investovat do stávajících onkologických pracovišť po celé ČR, která dlouhodobě fungovala, ale potřebovala obnovit přístroje nebo operační sály. Záměr stavby onkologického institutu navíc nebyl konzultován s Českou onkologickou společností.

Po nástupu nové vlády však ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v lednu 2022 Babišův záměr nového onkocentra rozporoval a postavil se za hlasy odborníků s tím, že by se péče o pacienty s rakovinou neměla koncentrovat do jednoho místa, ale měla by být pro nemocné co nejdostupnější v jednotlivých krajích. Ministr dále nechal zpracovat studii proveditelnosti, která navíc zpochybnila i původní umístění centra ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, namísto toho se jako rozumnější varianta jeví FN Motol. Tam se pouze dobuduje už existující onkologické centrum, s jehož rekonstrukcí se počítalo už dříve.

Díky tomuto rozhodnutí ministra Vlastimila Válka – nikoliv Andreje Babiše, který měl úplně jiný plán - půjde více peněz do přístrojů a dobudování kapacit onkologické péče v těch regionech, kde chybí komplexní onkologické centrum. A to je přesně Karlovarský kraj, který by měl na rozvoj onkologické péče čerpat z Národního plánu obnovy cca 350 milionů korun a napojit se na Komplexní onkologické centrum Fakultní nemocnice Plzeň. Ostatně posílení onkologické péče v těch regionech, kde chybí onkocentra, podpořila přímo i předsedkyně České onkologické společnosti Jana Prausová.

Jen připomínáme, že k finalizaci projektu rozvoje onkologické péče v karlovarské a chebské nemocnici se Karlovarský kraj a MZ ČR sejdou ve druhé polovině listopadu. Společně se proberou možnosti týkající se pořízení přístrojového vybavení a technologií a další detaily. Chtěli bychom všechny ujistit, že projekt bude plně respektovat názor odborné společnosti, která je koordinátorem onkologické péče v ČR. Počítá se s tím, že by byl projektový záměr připraven k podání žádosti o dotace v průběhu prosince 2022.