Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Kraj se snaží prosadit další vysokou školu, byla by v Sokolově

Kraj se snaží prosadit další vysokou školu, byla by v Sokolově

30. 7. 2013

Zástupci Karlovarského kraje chystají další pokus otevřít v Sokolově pobočku strojní fakulty Západočeské univerzity. O podobnou věc se snažili od roku 2004, kdy tam zájemci mohli studovat strojní inženýrství. Jenže nebyl zájem.
Kraj se snaží prosadit další vysokou školu, byla by v Sokolově

Kraj se snaží prosadit další vysokou školu, byla by v Sokolově

Podmínkou pro vysokoškolskou výuku v Sokolově před lety bylo, aby do oboru nastoupilo alespoň čtyřicet nebo padesát studentů. Zástupci Karlovarského kraje se však nevzdali.

Hejtman Josef Novotný pověřil ředitele Integrované střední školy technické a ekonomické (ISŠTE) v Sokolově Pavla Januse, aby připravil otevření pobočky půdu. Právě sokolovská ISŠTE by totiž mohla dát budoucím studentům strojařiny zázemí.
"Strojírenství bude pro region nesmírně důležité, ať už kvůli rozšiřujícím se průmyslovým zónám nebo plánovanému vědecko-technickému parku," řekl Pavel Janus.
Pobočka strojní fakulty, která by se v kraji zájemcům otevřela, by podle hejtmanova náměstka pro školství Václava Sloupa mohla začít fungovat od 1. září 2014, a to v kombinované, tedy dálkové formě studia.
"Pokud by otevření oboru vyvolalo velký zájem mezi absolventy středních škol, uvažovali bychom i o možnosti denního studia," uvedl.
Společně s dalším hejtmanovým náměstkem Miloslavem Čermákem a lidmi ze ZČU si byl prostory ISŠTE už prohlédnout. Konstatovali, že bude nutné nejprve vyčíslit, kolik by vznik odloučeného pracoviště strojní fakulty stál, a také dovybavit školní technickou knihovnu, případně laboratoře, na což by rádi získali dotace z evropského fondu.
 

Zástupci kraje by strojírenství rádi oživili i kvůli poptávce zaměstnavatelů po technicky vzdělaných lidech. Nejbližší technická vysoká škola je zatím až v Plzni, případně Ústí nad Labem.
"Kombinovaná forma, kterou bychom rádi nabídli, je příležitostí zejména pro ty, kteří mají dobrá místa, kvůli nimž přece neodejdou, aby se pět let věnovali studiu," uvedl Pavel Janus.

Je mu však jasné, že přesvědčit studenty, že strojírenství má v kraji velkou budoucnost, nebude zrovna jednoduché. Ví to i hejtman Josef Novotný, který otevřeně říká, že bude nutná propagační kampaň.
Do té by chtěli zástupci kraje zapojit nejen střední školy a ZČU, ale třeba také hospodářské komory. Kampaň má mladým lidem vysvětlit, proč je strojírenství atraktivní a kde všude díky němu najdou po studiích uplatnění.
"Samozřejmě víme, že dnes všeobecně mají mladí malý zájem o technické obory, po dokončení středních škol je to láká odejít mimo region, od rodičů, tedy nelze předem říci, s jakým ohlasem se nabídka setká," řekl hejtman.
Nyní je na tahu Západočeská univerzita, která má kraji potvrdit, zda opravdu do dalšího pokusu o otevření pobočky strojní fakulty na ISŠTE půjde.
Pavel Janus čeká i na to, zda náhodou akademici nekývnou i na další obor, například aplikované vědy. Do těch na ZČU spadá třeba informatika a výpočetní technika, geomatika, mechanika či kybernetika.

 

Zdroj: idnes.cz

Autor: Jana Plechatá