Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Kraj pracuje na získání dotace pro rozvoj onkologické péče v regionu

Kraj pracuje na získání dotace pro rozvoj onkologické péče v regionu

3. 11. 2022

Karlovarský kraj může získat z Národního plánu obnovy až 350 milionů korun na rozvoj onkologické péče v regionu. Pro kraj vyčlenilo tyto finanční prostředky Ministerstvo zdravotnictví ČR. Oproti původním plánům Karlovarské krajské nemocnice (KKN) využít peníze i pro centrální onkologické pracoviště v karlovarské nemocnici, preferuje nyní Česká onkologická společnost i vzhledem k časové tísni dotačního programu kroky vedoucí k obnově vybavení v chebské nemocnici a podporu komunikačních technologií ve vazbě na Komplexní onkologické centrum Fakultní nemocnice (FN) Plzeň.

Kraj pracuje na získání dotace pro rozvoj onkologické péče v regionu

Kraj pracuje na získání dotace pro rozvoj onkologické péče v regionu

V současnosti je v Karlovarském kraji podle statistik významně zhoršená dostupnost onkologické péče. Řada pacientů se proto léčí mimo kraj, někteří mají horší výsledky léčby kvůli pokročilejším stadiím onkologických onemocnění. „Zlepšení úrovně a dostupnosti onkologické péče jsme si vytkli jako jednu z priorit v oblasti zdravotnictví. Díky společné snaze s kolegy senátorem Janem Horníkem, poslancem Janem Kuchařem a ředitelem Karlovarské krajské nemocnice Josefem Märzem jsme před rokem odstartovali konkrétní kroky. Nejprve jsme stanovili dva základní okruhy otázek k řešení – přístrojové vybavení a odborné personální zajištění. Na jaře tohoto roku pak ministr zdravotnictví Vlastimil Válek během jednání v regionu ohlásil finanční pomoc pro region z Národního plánu obnovy. Oproti minulosti, kdy centrální onkologické pracoviště bylo zahrnuto do rozvojového plánu, takzvaného generelu, karlovarské nemocnice, teď odborná společnost preferuje zejména z časových důvodů modernizaci pracoviště v Chebu. Pochopitelně v těsné vazbě na Komplexní onkologické centrum ve Fakultní nemocnici Plzeň,“ shrnul hejtman Petr Kulhánek.

Odborný tým z KKN proto zpracoval projektový záměr, který je aktuálně připomínkován zástupci České onkologické společnosti a FN Plzeň.  Stěžejní částí projektu je pořízení přístrojového vybavení a technologií, posílení chráněné komunikační sítě mezi pracovišti a spádovým Komplexním onkologickým centrem Plzeň a dále stavební úpravy a modernizace zázemí. Zároveň je připravena smlouva mezi KKN a FN Plzeň, která řeší vzájemné vazby mezi pracovišti v Plzni a v Karlovarském kraji. „K finalizaci záměru a smlouvy se všechny strany sejdou ve druhé polovině listopadu a počítáme s tím, že by byl projektový záměr připraven k podání žádosti do dotační výzvy v průběhu letošního prosince,“ upřesnil hejtman.

Projekt je navržen tak, aby bylo možné využít celou finanční podporu do konce roku 2025, jak stanovují podmínky. Zároveň bude plně respektovat názor odborné společnosti, která je koordinátorem onkologické péče v ČR.

Autor: Jiří Duchek