Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Komunální volby jsou za námi, STAN zaznamenal v Mariánských Lázních úspěch

Komunální volby jsou za námi, STAN zaznamenal v Mariánských Lázních úspěch

20. 10. 2022

Ve dnech 23. a 24.9. se opět po čtyřech letech konaly volby do obecních zastupitelstev. V Mariánských Lázních se o přízeň voličů ucházelo celkem 9 subjektů, nově vč. samostatné kandidátky za hnutí STAN. Město Mariánské Lázně má celkem 21 zastupitelů a 7 členů Rady.

Komunální volby jsou za námi, STAN zaznamenal v Mariánských Lázních úspěch

Komunální volby jsou za námi, STAN zaznamenal v Mariánských Lázních úspěch

„Když v červnu 2021 byla založena oblastní organizace STAN Mariánskolázeňsko a stal jsem se jejím předsedou, věděl jsem, že je přede mnou velký kus práce a zodpovědnosti. Zejména s ohledem na právě blížící se komunální volby bylo zřejmé, že naše uskupení, které v té době činilo tři oficiálně registrované příznivce za hnutí STAN v Mariánských Lázní, čeká nelehký úkol,“ říká Ing. Kamil Špindler. „Toto se nejen potvrdilo, ale zároveň se ukázalo, jak není snadný a jednoduchý úkol poskládat skupinu lidí s podobnými názory, ale také i se zájmem se do komunální politiky vůbec vrhnout,“ pokračuje Špindler.

V průběhu celého více než roku před volbami se hnutí STAN v Mariánských Lázní potýkalo a muselo vyrovnat s několika tíživými okamžiky a záležitostmi, které bylo nutné řešit. Primárně šlo o absenci lidí, kteří by chtěli vůbec kandidovat a zároveň se do přípravy na volby intenzivně zapojit. „A když jsem někdy kolem března letošního roku stále neměl ani z poloviny poskládanou kandidátku, začal jsem být již trochu nervózní,“ doplňuje Špindler.

Druhým těžkým momentem, který výrazně ztížil celou situaci před volbami, byl negativní dopad kauz, které se kolem STANu v letošním roce objevily. Bohužel je zřejmé, že tyto kauzy poškodily renomé značky STAN jako celku, tudíž i s negativním dopadem na vnímání voličů, kteří k volbám přišli.

S těmito těžkostmi se ale STAN v Mariánských Lázních úspěšně vypořádal a výsledkem mu byl nakonec zisk 2 mandátů a téměř 10% získání všech hlasů. „Kdyby mi někdo před rokem řekl, že získáme 2 mandáty dá se říct z úplné nuly, velice bych o tom pochyboval a možná se i pousmál. Nicméně, když se ohlédnu zpět a vidím, jaký kus práce se podařilo zvládnout, mohu teď po volbách konstatovat, že výsledek mohl být i lepší,“ konstatuje předseda Špindler.

STANu v Mariánských Lázních se podařilo postavit velice zajímavou kandidátku s odborníky z různých profesí, zároveň 13 kandidátů z 21 disponuje vysokoškolských titulem. Pro většinu kandidátů to byla ale prvotní zkušenost s komunální politikou. Cílem nově postavené kandidátky z lidí, kteří se v komunální politice doposud nepohybovali, bylo dát voličům novou alternativu koho volit, možnost získat důvěru u lidí, kteří za sebou nemají „pochmurnou“ politickou minulost, ale naopak chtějí svými znalostmi a zkušenostmi pomoci městu se dále rozvíjet a podpořit jeho rozkvět. „Evidentně se tento přístup osvědčil a zisk dvou mandátů je pro nově vzniknuvší subjekt úspěch,“ doplňuje Špindler.

„Zároveň je nutné konstatovat, že se nám podařilo realizovat propracovanou a cílenou předvolební kampaň, která zcela jistě k úspěchu rovněž přispěla. Vyzdvihl bych především naše tematické videospoty, předvolební noviny, ale i pestrou FB propagaci, která byla jedna z nejviditelnějších v našem městě,“ pokračuje Špindler. Zároveň dodává, že svou roli sehrála i kontaktní kampaň s veřejností.

Město Mariánské Lázně bude v nadcházejících 4 letech reprezentovat v zastupitelstvu v barvách hnutí STAN Ing. Kamil Špindler (povoláním ekonomický ředitel vodárenské společnosti) a Mgr. Dušan Drexler (povoláním středoškolský učitel). Pro oba to bude premiéra v zastupitelské lavici a první výraznější politická zkušenost. Lídr kandidátky za STAN Ing. Špindler dodává: „Jsem si vědom míry odpovědnosti, která je nyní na mě i mého kolegu kladena, přece jen budeme spolurozhodovat o záležitostech, které jsou pro město stěžejní a klíčové. Zároveň situaci bereme i jako možnost získání nových zkušeností, které se zcela jistě do budoucna mohou hodit.“

V porovnání s ostatními subjekty, které v Mariánských Lázních postavily své kandidátky, tak hnutí STAN v pořadí skončilo dle výsledků páté. Jednoznačným vítězem voleb bylo hnutí ANO 2011 s počtem 8 získaných mandátů, následované subjektem Změna pro Mariánské Lázně se ziskem 3 mandátů, stejný počet pak získala i Česká pirátská strana, 2 mandáty pak ODS Plus, STAN a SPD, 1 mandát obdrželo Město sobě.

V rámci povolebního vyjednávání je aktuální situace taková, že vítězné hnutí ANO 2011 uzavřelo Dohodu o společném postupu při sestavení koalice v Mariánských Lázních se subjekty Změna pro Mariánské Lázně, ODS Plus a Město sobě. Vše tedy naznačuje tomu, že hnutí STAN bude hájit zájmy města a snažit se alespoň v určitém rozsahu prosadit své programové priority z řad opozičních křesel. „I tak věřím, že můžeme pro město kus konstruktivní práce udělat, nasbírat další cenné zkušenosti a třeba za 4 roky prosazovat programové priority už z řad koaličního partnera,“ uzavírá Špindler.

Ing. Kamil Špindler, oblastní předseda OO STAN Mariánskolázeňsko a zastupitel Mariánských Lázní

 

Autor: Jiří Duchek, Kamil Špindler