Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Koaliční jednání v Chebu dospěla do finále

Koaliční jednání v Chebu dospěla do finále

6. 11. 2018

I když se v Chebu stále čeká na rozhodnutí Krajského soudu v Plzni ve věci napadení výsledku komunálních voleb v jednom z okrsků, vyjednavači čtveřice stran již v neděli 4.11. podepsali kompletní koaliční smlouvu včetně programového prohlášení.

Koaliční jednání v Chebu dospěla do finále

Koaliční jednání v Chebu dospěla do finále

Novou koalici budou tvořit subjekty, které v minulém volebním období, kdy se v Chebu prostřídaly tři různé koalice, stály většinou v opozici (Volba pro město Cheb, Koalice pro Cheb) nebo v zastupitelstvu vůbec nefigurovaly (Česká pirátská strana, Hnutí 2018). Iniciátorem takto sestavené koalice byla Volba pro město Cheb, jež kandidovala s podporou STAN a která v Chebu dosáhla historického volebního výsledku (přes 45%). Díky němu obsadila 17 křesel v třicetičlenném zastupitelstvu. I když si tedy mohla dovolit vládnout samostatně, vyzvala výše jmenované subjekty k vytvoření koalice, a to především kvůli velkému programovému průniku i dobrým osobním vztahům mezi představiteli těchto stran a hnutí. Ty se projevily i v rychlém a bezproblémovém jednání, jež bylo zakončeno nedělním stvrzením koaliční smlouvy.


Na jejím základě obsadí VPM všechny posty ve vedení města a šest z devíti postů radních. Ostatní subjekty budou v radě zastoupeny vždy jedním členem. Oproti minulému volebnímu období vyšla nová koalice vtříc opozici (ANO, ODS, KSČM) a nabídla jí některé posty v dozorčích a správních radách městských nadací.

Autor: Erich Kříž