Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Karlovy Vary mají svého městského architekta

Karlovy Vary mají svého městského architekta

29. 3. 2018

Prvními úkoly nového šéfa kanceláře architekta města Petra Kroppa budou například dopravní terminál nebo Vřídelní kolonáda. Více v článku Ivany Kalinové ze serveru karlovarsky.denik.cz:

Karlovy Vary mají svého městského architekta

Karlovy Vary mají svého městského architekta

„Především je to územní plán a práce na vizi města, což zahrnuje veřejné budovy a prostory a také sbírání dat. To vyžadují odborné výstupy a analýzy,“ vysvětlil. Důležitá je pro něj i komunikace s veřejností, protože, jak uvedl, věci se nedají řešit na stole, ale společně. Novou vizi chce Petr Kropp Karlovým Varům vtisknout na patnáct až dvacet let. KAM je novou příspěvkovou organizací města s rozpočtem čtyři miliony na letošní rok.

„Kancelář nyní pracuje na rozpočtovém výhledu a finančním plánu. Až bude schválena organizační struktura této organizace, pak budou vyhlášena výběrová řízení na obsazení pěti dalších pozic v Kanceláři architekta města,“ doplnil primátor Petr Kulhánek (KOA), který vznik této organizace po vzoru Brna inicioval. KAM bude spolupracovat s odbornou radou, kterou architekt Kropp navrhl a rada ji schválila. Její členkou je například světově proslulá architektka Eva Jiřičná.

„Je nesmírně důležité mít odborné zázemí, protože rozvoj měst je komplexní záležitost,“ uvedl architekt Petr Kropp, který v Karlových Varech svou profesní dráhu začínal. V 70. letech zde studoval stavební obor na keramické průmyslovce. „Karlovy Vary jsou vlastně prvním místem, jehož charakter jsem si zmapoval. Při návratech jsem si vytvářel obraz, jak se město vyvíjí a jaké má hodnoty,“ zavzpomínal.

Petr Kropp pracoval jako architekt v Německu a v posledních letech v Holandsku. Profesní kontakty v Amsterodamu zatím nejen nepřeruší, ale také jich hodlá pro Karlovy Vary využít. Stejně jako chce komunikovat s místní odbornou veřejností a o svých názorech přesvědčovat i politiky a zastupitele. „V dnešní době neexistuje jeden pohled na věc, důležité je najít shodu ve prospěch městského celku a doplnit ji,“ zdůraznil.

Jedním z klíčových úkolů KAM bude vyřešení kritizovaného Integrovaného dopravního terminálu města. „Ten problém teprve poznávám. Pro mne je důležité najít argument, co je pro město přínosné, a veřejný prostor je jeden z určujících faktorů. Dopravní dostupnost je základ všeho a Karlovy Vary mají výhodu krátkých vzdáleností. Terminál musí být tam, aby to bylo prospěšné pro všechny,“ uvedl architekt Kropp. Podle primátora Kulhánka je nejprve třeba dokončit generel dopravy, a součástí týmu, který na něm pracuje, KAM bude, a teprve následná diskuze bude na tuto analytickou část navazovat.

Další ze stěžejních úkolů KAM bude i diskutovaná Vřídelní kolonáda, kterou architekt Kropp považuje za klíčovou budovu ve městě. KAM bude podle něj sestavovat tým pro možnou architektonickou soutěž.

„Je třeba posuzovat věci z celkového pohledu, zanalyzovat toto relativně stabilní území, zhodnotit kolonádu ve stavu, v jakém je, a pak najít fundovanou odpověď,“ nastínil řešení problému architekt města. Na dotaz, zda je připraven i na případné odmítnutí návrhů na rozvoj města od opozičních zastupitelů, Petr Kropp uvedl, že KAM je poradní orgán a primátor Kulhánek této organizaci přislíbil nezávislost. „Mohli bychom být katalyzátorem a diskuzi nad problémy usměrňovat,“ dodal.

Zdroj: https://karlovarsky.denik.cz/zpravy_region/ukoly-pro-architekta-dopravni-terminal-i-vridelni-kolonada-20180319.html

Autor: Erich Kříž